Случаите на морбили в Европа са достигнали рекордно високи нива, според Световната здравна организация (СЗО).

Повече от 41 000 души са заразени с болестта през първите шест месеца на 2018 г., което е довело до 37 смъртни случая, съобщава BBC.

Миналата година са регистрирани 23 927 случая на морбили, а през предходната - 5 273. Експерти обвиняват за този скок в инфекциите спадът в броя на ваксинираните.

Повечето от случаите в Европа са в Украйна, където болните са 23 000, според СЗО.

Седем страни в региона през тази година са регистрирали над 1000 заболели от морбили деца и възрастни. Това са Франция, Грузия, Гърция, Италия, Русия, Сърбия и Украйна, съобщава NBC News.

Според експертите, 95% от населението трябва да бъде имунизирано, за да предотвратят епидемии. В някои части на Стария континент този процент е под 70.

Защо японските деца са най-здравите в света?Вижте седем принципа, които можете да заимствате от тях

Морбили, или така наречената дребна шарка, е силно заразно инфекциозно заболяване, което се разпространява по въздушно-капков път.

Инфекцията трае от 7 до 10 дни. Но докато повечето хора се възстановяват напълно, тя може да доведе и до някои сериозни усложнения, включително енцефалит менингит, пневмония и други.

Заболяването може да бъде предотвратено с ваксинация, но поради разпространени схващания, че ваксината срещу болестта е сред причините за аутизъм, много хора вече не я поставят на децата си.

Симптомите на морбили са висока температура, хрема, лаеща кашлица, болки в гърлото и конюнктивит. Обривът започва от лицето и шията, като дребните пъпки постепенно се разпространяват по цялото тяло.