Слух за убийството на новия лидер на Северна Корея Ким Чен-ун е плъзнал тази нощ в световната социална мрежа за микроблогове Туитър и в китайската Сина Вейбо, съобщиха ИТАР-ТАСС и РИА Новости, като се позоваха на Ройтерс.

Слухът тръгна в Интернет, след като потребител на Сина Вейбо съобщи в микроблога си за покушение срещу севернокорейския ръководител. Според него, неизвестни лица успели да проникнат в резиденцията, където бил настанен Ким Чен-ун, пристигнал на посещение в Китай, но били убити от гардовете му, съобщи БТА, позовавайки се на ИТАР-ТАСС.

Според РИА Новости, в микроблогове било съобщено, че покушението станало рано тази сутрин в посолството на Северна Корея в Пекин. След няколко часа информациите за покушението само в китайската социална мрежа надхвърлиха 380 хиляди. Темата се нареди сред най-популярните и в Туитър.

Все още няма официално потвърждение или опровержение, но според експерти липсват причини за сериозни опасения във връзка с живота и здравето на новия лидер на Северна Корея.

Популярни медии в САЩ като Ройтерс, Форбс, Хъфингтън пост и Гокър подхванаха темата, но журналистите смятат, че информацията за смъртта на Ким Чен-ун представлява само слухове, идващи от държава, която е сред най-затворените за печата. Смята се, че появата им се дължи на десетките леки коли със затъмнени стъкла, струпали се днес сутринта край посолството на Пхенян в Пекин.

Това не е първият случай потребители на Туитър да "погребват" по грешка известни личности. През март 2011 г. например в трендовете на Туитър попадна фалшива новина за смъртта на Джаки Чан, а през декември 2010 г. потребители на същия ресурс "погребаха" Чарли Шийн, напомня агенцията.

Разузнавателната общност в САЩ не откри потвърждение на информацията, че Ким Чен-ун е убит, съобщи телевизия Си Ен Ен, цитирана от ИТАР-ТАСС. "С подобно устройство на обществото като в КНДР нищо не може да е стопроцентово сигурно", цитира телевизията неназован представител на американските власти. "За момента не смятаме, че тези съобщения са верни", посочи източникът.

Предварителен анализ, осъществен от разузнавателните среди в САЩ, е показал според него, че станалото е част от "планирани усилия за подкопаване на икономиката на Южна Корея", която чувствително реагира на всякакви вълнения в северната й съседка.