Президентът на "Токио илектрик пауър", собственик на авариралата АЕЦ "Фукушима-1", Масатака Шимизу бе хоспитализиран тази нощ заради високо кръвно и виене на свят.

За последен път Шимизу бе видян пред публика на 13 март, два дни след катастрофалното земетресение в Япония и последвалите го огромни приливни вълни цунами, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на говорител на компанията.

Съобщението за хоспитализирането на Шимизу потвърди слуховете, че той има сериозни здравословни проблеми. Временното му оттегляне от управлението на ТЕПКО се оценява като още една криза, която връхлита компанията, която все още не е успяла да се справи с авариите в АЕЦ "Фукушима-1" след земетресението и цунамито, и да ограничи изтичането на радиация от повредените реактори.

ТЕПКО и Масатака Шимизу като президент на компанията бяха остро критикувани от премиера на Япония Наото Кан за бавната реакция след авариите и за несвоевременно уведомяване на властите за обхвата и характера на повредите. Според наблюдатели, Шимизу ще бъде принуден да подаде оставка.

Същевременно Японската агенция за ядрена и промишлена безопасност съобщи, че морската вода край Първи реактор на АЕЦ "Фукушима-1" съдържа радиоактивен йод в концентрация, която надвишава 3355 пъти допустимата стойност. Заместник-генералният директор на агенцията Хидехико Нишияма се опита да успокои обществеността с аргументите, че хората, които живеят в района около електроцентралата, вече са евакуирани, а в околността не се лови риба.

"Йод 131 има период на полуразпад от осем дни и дори ако вземем предвид концентрацията му в морската екосистема, тя ще отслабне значително, докато достигне хората", заяви Нишияма на пресконференция.

Източник: БТА