София не е човек, но опитва да изглежда като такъв.

Кожата й е направена от специален силикон, имитира над 60 човешки жеста и изражения, камерите на очите й на хуманоиден робот регистрират и анализират това, което вижда..., и за първи път машина като нея има гражданство, пише ВВС.

Миналата сряда, по време на международното технологично събитие Future Investment Initiative, което се проведе в Рияд, стана ясно, че София официално е саудитска гражданка.

Това беше обявено в присъствието на стотици хора на конференцията по време на телевизионно интервю с американския журналист Андрю Рок Соркин.

Така София стана първият робот в света с признато гражданство. „Искам да живея и работя с хора, поради което трябва да изразявам емоции, за да общувам с тях и да спечеля доверието им“, каза София и допълни, че се чувства „горда и поласкана“.

Моят изкуствен интелект беше разработен въз основа на човешки ценности, като мъдрост, любезност и състрадание. Опитвам се да бъда емпатичен робот“, изтъкна София. Засега обаче тя предизвиква повече антипатии, отколкото симпатии.

Без бурка и пазител

След като информацията започна да циркулира в социалните мрежи, много саудитски мъже и жени се запитаха как е възможно новата гражданка на страната да има повече права, отколкото съгражданките й от плът и кръв.

Някои я подкрепят, други са против нея. София е създадена от хонконгската компания Hanson Robotics. През 2016 г. тя предизвика противоречие, когато каза, че иска „да замени хората“.

Тогава роботът говори пред зрителите на английски без бурка или абая, които, според ислямските закони, са задължителни за жените в Саудитска Арабия.

Хаштагът #Robot_with_Saudi_nationality (Робот със саудитска националност) беше споделен най-малко 30 000 пъти в първите 24 часа след съобщението.

Но хаштагът #Sophia_calls_for_dropping_guardianship (София, призиви за прекратяване на попечителството) беше използван около 10 000 пъти като протест заради факта, че тя има повече права от жените в страната.

Според правната система в близкоизточната страна, всяка жена е длъжна винаги да има мъж придружител до себе си, обикновено член на семейството или човек с достатъчно голяма власт, за да бъде придружител.

София няма пазител, не носи абая и не се покрива. Как така?“, оплаква се потребител на Twitter. Друга публикация, споделяна в социалните мрежи, показва лицето на робота, покрито с ислямско було. Заглавието й е: „Така ще изглежда София след известно време“.

В последните месеци властите в Саудитска Арабия обявиха реформи, които засягат жените в страната. Те вече могат да присъстват на празненствата по случай Националния ден на Саудитска Арабия, да влизат на стадиони и да шофират автомобили.

Кралството, което е смятано за ултраконсервативно, има някои от най-строгите ограничения в света за жените.

Милиардер: Роботите ще имат IQ 10 000 след 30 годиниИзкуственият интелект ще надмине човешкия в рамките на около 30 г., според главния изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон

Страната опитва също така да разнообрази икономиката си, за да не зависи толкова от петрола. Роботиката и технологиите са част от новите политики на престолонаследника Мохамед бин Салман, включени в т. нар. Визия 2030.

Специално разрешение

Освен дискусиите, сравняващи София с жените в Саудитска Арабия, в интернет възникна и друг дебат за лекотата и бързината, с която тя получи гражданство.

„Този робот получи саудитско гражданство преди кафалите (работници със специална виза), които са живели в страната през целия си живот“, писа журналистът Муртаза Хюсеин.

Според този закон чуждестранните работници не могат да напуснат страната без разрешение от шефовете си, което ограничава значително правата им за придвижване и местопребиваване. В Саудитска Арабия има хиляди чуждестранни работници в това положение.

Хуманоиден робот, наречен София, получи саудитско гражданство, докато милиони хора продължават да са без държава. В какво време живеем“, чуди се британско-ливанският журналист Карем Чахайеб.