Милиардерът Джордж Сорос насочи критиките си към технологичните „монополи”, като Facebook и Google, наричайки ги заплаха за демокрацията, предава BBC.

По време на годишната вечеря в рамките на Световния икономически форум в Давос Сорос предупреди, че социалните мрежи са „пречка за иновациите”. Той изрази притеснение от тяхната сила да оформят вниманието на хората.

Според Сорос обаче, тези дни са преброени, тъй като скоро могат да се появят нови данъци и регулации, насочени към технологичната индустрия.

„Силата да насочваш вниманието на хората продължава да се концентрира в ръцете на няколко компании”, казва милиардерът.

Посочвайки няколко пъти Google и Facebook в хода на вечерта, Сорос заяви, че са нужни действия за защита на свободата на мисълта. По думите му, ако тази свобода бъде загубена веднъж, то навярно ще е много трудно за хората, израстващи в дигиталната ера, да я върнат обратно.

Милиардерът нарече администрацията на американския президент Доналд Тръмп „опасност за света”, добавяйки, че според него, президентът ще изгуби властта си до 2020 г. „или по-скоро”.

Според Сорос, влиянието на социалните мрежи върху мнението на хората може да има последствия и за политическите процеси, визирайки избирането на Тръмп за президент на САЩ.

Facebook са отказали коментар пред BBC, докато Google не са отвърнали с позиция по темата.

87-годишният Сорос няколко пъти хвали европейския комисар по конкуренцията Маргрет Вестагер, която, според него, може да бъде „немезис” за социалните мрежи.

Вестагер придоби сериозна популярност, след като ръководената от нея комисия наложи сериозни глоби на компании, като Google, Amazon и Apple.

Според милиардера, Европейският съюз има най-добрата политика за „защита на обществото” от интернет компаниите, докато американските регулатори са прекалено слаби.

„Инетернет монополите нямат нито воля, нито склонност да защитават обществото от последствията, произлизащи от техните действия”, казва той.

Роденият в Унгария мениджър на хеджфонд, който придоби популярност, печелейки 1 млрд. долара от залог за девалвацията на паунда през 1992 година, финансира няколко фондации, чиято цел е да „защитават отворените общества от техните врагове”.