Правителството на Джордж Буш изпрати едни от най-влиятелните си представители в Капитолия вчера, за да съберат подкрепа за плана за съживяване на американската финансова система със 700 милиарда долара. Те обаче срещнаха твърда съпротива от законодатели, дълбоко скептични към предложението и разгневени от настояването на правителството той да бъде бързо одобрен, пише "Вашингтон пост".

Вицепрезидентът Дик Чейни, началникът на кабинета Джошуа Болтън и други съветници на Буш сноваха от среща на среща и се опитваха да убедят разтревожени конгресмени в това, което министърът на финансите Хенри Полсън и президентът на Управлението за Федерален резерв Бен Бернанке хвърлиха в общественото пространство на слушания в Сената: масирана помощ за финансовите пазари. Те призоваха Конгреса бързо и без значителни промени да одобри плана, пише изданието.

Въпросът обаче заличи партийните разграничения - демократи изразиха съмнения, а мнозина републиканци, предимно от Камарата на представителите, се изплъзнаха от настойчивите увещания на Чейни, Болтън и други служители, отбелязва "Вашингтон пост". "Само защото Бог е създал света за седем дни, не означава, че ние трябва да одобрим този законопроект за седем дни", казал конгресменът Джо Бартън след двучасова среща със Чейни.

В коментар "Вашингтон пост" отправя критики към правителството, че е допуснало кредитната криза. Някой трябваше да обърне внимание на трилионите долари и да поиска Уолстрийт да докаже, че всички те, или поне повечето предполагаеми пари, са истински. Но ние сме в края на осмата година от управлението на Буш, напомня авторът на статията. Според него сега, след като цялата структура е заплашена от срутване, трябва и е неизбежно да има някаква помощ от правителството.

Конгресът обаче не трябва да одобрява спасителния план от 700 милиарда долара, без да настоява за справедливост и отговорност - пренебрегването на тези подробности ни доведе до тук, смята журналистът. Според него първо конгресмените трябва да бъдат убедени, че предложението на Полсън правителството да изкупи лошите дългове е най-добрият подход. Не всички икономисти смятат, че това е така, макар да е вярно, че ако събереш шестима икономисти в една стая, те ще изложат седем крайно различни и добре аргументирани гледни точки по въпроса колко е часът, пише "Вашингтон пост".

Още от началото на вчерашното изслушване на Капитолия спешният призив на Полсън и Бернанке за безпрецедентна федерална помощ за американската финансова система бе посрещнат със скептицизъм, критики и дори гняв от сенатори от двете партии, пише "Ю Ес Ей тудей". Още отдавна бе ясно, че оповестеното миналата седмица предложение да се избегне катастрофална кредитна криза трябва да бъде променено, при това вероятно значително, за да спечели одобрението на Конгреса, отбелязва вестникът.

Изданието припомня, че Полсън нарече плана "единственият и най-ефективен" начин да се помогне на данъкоплатците и икономиката. Скептичните законодатели обаче не са готови да подкрепят плана от три страници, който, според мнозина, е твърде неясен, пише още "Ю Ес Ей тудей". Планът на Полсън е чиста пиеса на държавността, коментира "Интернешънъл хералд трибюн".

Той ще даде почти безгранична власт на малък кръг от политици, не разчита на никаква система на проверки и баланси, а на мъдростта и общественото съзнание на онези, които управляват. Той предлага помощ на инвестиционни банки, които допринесоха за този хаос и ще изгори огромни купчини пари на данъкоплатците. В замяна обаче обещава да възстанови доверието. Някой, насред кризата, ще заеме ключовите позиции. Някой ще получи власт да абсорбира дълга и да наложи стабилност, смята изданието.

Американският план да се създаде спасителен фонд от 700 милиарда долара срещна широко недоволство вчера в Конгреса, където Бен Бернанке предложи правителството да купи "токсични" ипотечни авоари на по-висока от настоящата им злощастна цена, пише британският "Файненшъл таймс". В коментар по темата изданието пише, че планът на Полсън не е вярното решение на кризата. Отчайващите времена изискват отчаяни мерки. Въпреки това обаче не трябва да забравяме, че прибързано взети решения могат да оформят финансовата система за поколения напред, предупреждава вестникът.

Без съмнение кризата отдавна премина онзи етап, на който правителства можеха да оставят частния сектор да се спаси сам с малко помощ от централните банки. За САЩ тази опция се изпари със спасяването на Беър Стърнс, отбелязва "Файненшъл таймс". Насред препирните по плана да се купят "токсичните" лоши дългове, тровещи американската финансова система, Джон Маккейн бе приканен снощи да заеме "атомната позиция" срещу предложения план, пише британският "Таймс".

Високопоставени републиканци се присъединиха към съветниците на Маккейн, които му казаха, че гневът на гласоподавателите от цената на спасителния план може да превърне евентуално несъгласие срещу него в "обръщащ играта ход", с който той да спечели Белия дом, отбелязва "Таймс".

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС/ЕРА