Щатският индекс Standard & Poor's 500 отново е четирицифрена сума, като вчера завърши сесията си при ниво от малко над психологическите 1000 пункта. Индексът регистрира повишение от 15.15 пункта или 1.5% до 1 002.63 пункта.

За пръв път широкият индикатор е затворил над посочената граница през февруари 1998 г., като от дъното си постигнато на 9 март тази година, той се е повишил със значителните 48.2%.

Индексът на сините чипове Dow Jones добави близо 115 пункта или 1.3% до ниво от 9 286.56 пункта, регистрирайки третото си поредно дневно повишение.

Технологичният Nasdaq приключи вчерашната сесия на плюс от 30.11 пункта, или 1.5% до ниво от 2 008.61 пункта, като и тук това бе първото му приключване над 2 000 пункта от октомври миналата година.

Повишението на индексите се предопределя от нагласите на инвеститорите, че най-лошото за щатската и световната икономика вече е приключило.

Щатският долар продължи да поевтинява, като се понижи до най-ниската си стойност спрямо европейската валута и паунда от миналата есен.

Суровият петрол също регистрира сериозно поскъпване, добавяйки 2.13 долара към стойността си до ниво от 71.58 долара за барел с доставка през септември. По време на азиатската си търговия обаче, ценната суровина загуби близо долар от стойността си.

За положителното настроение на щатските и международните пазари допринесоха и данните от ISM, които сочат, че през следващия месец е възможно производствената активност да регистрира първото си месечно повишение от януари миналата година насам.

Ръстът на щатските индекси въздейства и върху европейските и азиатските индикатори, като положителното настроение от там е възможно да се прехвърли и на днешната борсова сесия.