Може да няма нито една страна, оценена с рейтинг AAA, сред 49-те най-големи икономики в света през 2035 г., ако правителствата не действат за овладяване на растящите разходи за здравеопазване още сега, твърди рейтинговата агенция Standard and Poor's.

Агенцията присъжда тази оценка, най-високата възможна, за дългосрочен дълг до 20%, като през последните шест месеца три големи икономики я загубиха (САЩ през август, Франция и Австрия през януари).

Според прогнозите на Standard and Poor's ако правителствата не започнат реформи в пенсионните системи и социалната защита остане същата, нито една страна няма да има най-високата оценка през 2035 г.

„Нашите симулации показват, че понижението на оценките ще започне през 2015 г. и ще засегне голям брой държави с висок рейтинг“, съобщават от там.

Standard and Poor's предвижда през 2030 г. нетният публичен дълг да нарасне до 164% от БВП за Франция, 178% за Великобритания, 209% за САЩ и 314% за Япония.

Но според агенцията са възможни реформи, за да се избегне този изход, и в някои държави те вече са започнали, в частност в Европа, където проблемите със застаряването на населението са добре познати.

Същевременно Standard and Poor's отбелязва, че „здравната реформа в Европа обтегна отношенията между правителствата и електората и е тежък тест за социалното единство“.