Финансовите пазари от Москва до Бомбай отбелязаха спад, след като фалитът на Lehman Brothers Holdings Inc. накара инвеститорите да продадат всички свои активи, освен най-безопасните, пише Bloomberg.

Допълнителната доходност, за която инвеститорите настояват, за да притежават облигации на развиващи се страни вместо такива на САЩ, скочи с 24 базисни пункта, до 3.54% процентни пункта, което е най-големият спред от юни 2005 г. насам, според индекса на JPMorgan Chase & Co. EMBI+. Индексът MSCI Emerging Markets, който е загубил една трета от стойността си от началото на годината, спадаше с 1.9% малко след 11 часа лондонско време днес.

Колапсът на Lehman най-вероятно ще засили неохотата на инвеститорите да поемат риск и вероятно ще бъдат нужни по-скоро месеци, отколкото седмици, за възстановяването на пазарите на развиващите се страни, според Ивайло Веселинов, старши икономист в Dresdner Kleinwort в Лондон.

Lehman, която беше четвъртата най-голяма инвестиционна банка в САЩ, днес подаде заявление за обявяване на банкрут с дългове от 157 млрд. долара към 10-те си най-големи кредитори. Цените на златото и щатските държавни ценни книжа се покачиха.

Доходността на 30-годишните руски облигации, деноминирани в долари, скочи със 17 базисни пункта, до 6.15%, което е най-високото ниво от 13 месеца, показват данни на Bloomberg.

Индийският индекс Sensitive падна с 3.4%, до 13 531.27 пункта, докато индонезийският Jakarta Composite загуби 4.7%, като това е и най-голямото понижение в региона. Руският Micex се раздели с 3.5%, до 1 101.21 пункта.

Книжата на PT Bank Mandiri, най-голямата индонезийска банка, се обезцениха с 8.2%, докато Cathay Financial Holding Co., най-голямата компания за финансови услуги в Тайван, загуби 6.9% от пазарната си капитализация. Книжата на руската държавна Sberbank отчетоха спад с 4.7%.