Японските акции се понижиха, след като регистрираха три поредни седмици на ръст ,а йената поскъпна спрямо долара, след данните за заетостта и безработицата в САЩ.

Индексът Topix загуби днес 0.3% от стойността си до ниво от 1 360.11 пункта, след като се повиши с 2.3% през изминалата седмица. Другият основен индекс Nikkei 225 се понижи с 0.6% до 16 780.53 пункта. Йената добави 0.4% към стойността си до 114.14 йени за долар, след като се повиши с 0.5% в петък.

„Щом йената спря да поевтинява, напълно логично се понижиха и японските акции, ръстът на които до голяма степен се предопределяше от слабата японска авлута“, коментира Тетсуо Сешимо, портфолио мениджър в Saison Asset Management Co., цитиран от Bloomberg.

“По-слабата йена подкрепя износителите, но в същото време работи срещу производителите и компаниите, разчитащи основно на местното потребление. Така че като цяло ефектът на слабата йена е смесен“, допълва още специалистът.

Индексът Topix се повиши с 6.6% от края на октомври до края на миналата седмица, след като японската централна банка добави към стимулите за икономиката.

Леко повишение сочат и фючърсите на щатските индекси, като тези на широкия индекс Standard & Poor’s 500 добавиха 0.1% към стойността си. Индексът достигна исторически връх в края на миналата седмица.

Повишението стана реалност въпреки по-слабите от очакванията данни за заетостта и безработицата в САЩ. Изнесени в петък данни посочиха 214 000 нови работни места в САЩ през октомври, на фона на очакванията за 235 000 нови работни места. За сравнение, през септември бяха създадени 248 000 нови работни места.

Нивото на безработица се е понижило до нова най-ниска стойност от юли 2008 година насам при ниво от 5.8%. Средните очаквания на анализаторите бяха за безработица от 5.9%.

В петък златото се повиши сериозно след като достигна четири и половина годишен минимум при ниво от 1 132.16 долара за унция. Златото се повиши до 1 178 долара за унция, но върна част от спечеленото и днес се разменя при нива от 1 168 долара за унция.

Все повече стават анализаторите, които прогнозират поевтиняване на златото до нива от 1000 долара за унция и дори под психологическото ниво. Поскъпването на долара се сочи като основна причина за слабостта на метала.

Среброто също се очаква да продължи с поевтиняването си и да достигне нива от 14 долара за унция. В момента то се търгува при нива от 15.73 долара за унция с незабавна доставка.

Брентът поскъпна за трети път през последните четири дни, след като данни за износа на Китай обнадеждиха пазарните участници, че възстановяването на световната икономика може да се ускорява.

Фючърсите на суровината добавиха 56 цента към стойността си до 83.95 долара за барел. Цената се понижи за седма поредна седмица до 7 ноември.