Продължаващите загуби на щатските пазари в резултат на засилените опасения, че най-голямата световна икономика ще изпадне в рецесия, доведоха до по-нататъшно понижение и на азиатските такива.

Японският Nikkei 225 загуби 387.67 пункта, или 2.8% от стойността си, завършвайки днешния ден при ниво от 13 395.78 пункта след значителните си загуби ден по-рано.

Силното понижение от четвъртък продължи в последния си ден на търговия и хонгконгският основен индекс, отбелязал спад от 3.7%. Ден по-рано той се понижи със значителните 5.4%.

До голяма степен спадовете в Азия се предопределят от негативните очаквания за развитието на световната и в частност на американската икономика през тази година.

Вчера индексът Dow Jones приключи търговията си със спад от 2.5%, до ниво от 12 159.21 пункта, докато технологичният Nasdaq се понижи с близо 2%.

Принос за негативното настроение на щатските пазари вчера оказаха и данните за производствената активност в най-голямата световна икономика, както и тези за началното жилищно строителство, понижило се през последния месец на миналата година най-много от 16 години насам.

Началното жилищно строителство в САЩ достигна най-ниската си стойност от 1991 година насам през последния месец на миналата година, показват изнесените данни.

То е отбелязало спад от 14% през декември, до 1.006 млн. броя на годишна база, след като месец по-рано възлезе на 1.173 млн., по данни на министерството на търговията.

Като друг фактор, съдействащ за спада на щатските индекси, се сочат слабите тримесечни резултати, изнасяни от водещи щатски финансови компании.

Отписването на активи за милиарди са довели до рекордни загуби, отчетени при тях. Вчера подобни резултати изнесоха от една от водещите щатски инвестиционни банки – Merrill Lynch.