Падащото търсене на суровини и понижението на еврото вчера доведоха до разпродажби на щатската борса, които свалиха стойността на Dow Jones със 130 пункта.

Вчера стана ясно, че търсенето на бензин в САЩ пада с най-много от седем седмици, което е сигнал, че потребителите спестяват пари на фона на цените на горивото, които достигат средна стойност от 4 долара за галон в страната. Цената на петрола вчера отново падна под 100 долара за барел, или с 4%.

Спадът на борсата беше повсеместен, като най-големи понижения отчетоха енергийните компании и компаниите за производство на материали. Dow Jones се понижи с 1% до 12 630.03 пункта. S&P 500 падна с 15.08 пункта, или 1.1%, до 1 342.08 пункта, докато технологичният Nasdaq отчете спад от 26.83 пункта, или 0.9%, до 2 845.06 пункта.

Пониженията вчера се ускориха още в ранната сесия. Доларът и държавните облигации поскъпнаха, тъй като трейдърите насочваха средства към по-сигурни активи. Доларът поскъпна с 0.8% спрямо кошница от валути. Еврото пък се обезцени с 1.5% спрямо щатската валута.

Доходността на 10-годишните облигации падна до 3.16% в сравнение с 3.22% във вторник.

Акциите на енергийните компании отчетоха най-голям спад (-3%) измежду всички групи в индекса S&P 500.

Въпреки спада обаче напоследък цените на суровините остават над нивата си в сравнение с година по-рано. Високите цени на петрола спомогнаха за повишаването на търговския дефицит на САЩ с 6% до 48.2 млрд. долара през март. Щатските компании са продавали повече автомобили и други стоки и услуги в чужбина, но те не успяват да компенсират 18-процентния ръст във вноса на петрол.

Акциите на American International Group Inc. (AIG) вчера поскъпнаха с 3.5%, след като правителството обяви, че ще продаде 200 милиона от своите 1.66 млрд. акции в застрахователя. Министерството на финансите придоби 92% от AIG след като застрахователят беше спасен от фалит с държавни средства.

Книжата на Intel Corp. вчера добавиха 1.6% към цената си, след като компанията увеличи дивидента си за тримесечието от 16 на 21 цента.