Заплахите на Анкара към кипърското правителство не промениха нищо. Total започна на 13 юли да проучва за газ находището Онисифорос край бреговете на островната държава, в партньорство с италианската компания ENI, пише френският вестник Les Echos.

Операцията има висок потенциал, „едно от най-критично важните проучвания за годината в света“, отбеляза компанията IHS Markit в началото на годината.

Френският петролен гигант възлага големи надежди на това проучване, защото в района в последните години бяха открити големи газови находища, като Зохр в Египет, смятано за най-голямото откриване на газ в историята в Средиземно море.

Резултатите от проучванията на Онисифорос ще станат известни едва след няколко месеца. Според изчисленията на Американската геоложка служба, само в тази зона на Източното Средиземноморие се крият 3.4 млрд. куб. м природен газ.

Всичкият обем няма да бъде добит, но подобни резерви могат да осигурят потреблението на страна като Франция за поне 50 години. Експлоатацията на находището обаче вероятно ще бъде трудна.

„От геоложка гледна точка, басейнът има същия потенциал като Северно море. Само ако не беше заобиколен от седем страни в конфликт помежду си от десетилетия: има риск да се затрудни определянето на стойността на газа“, отбелязва Оливие Апер, председател на Френския съвет по енергия.

Кипър: емблематичен случай

Случаят на Кипър е емблематичен. Островът е разделен на две от 1974 г., като Турция, която е окупирала северната част, не признава Република Кипър (която обаче е призната от ООН и е член на ЕС) и оспорва споделянето на териториалните води, където се извършват проучванията на
Total и ENI.

Въпреки напрежението (Анкара дори беше на път да разположи военни кораби в зоната), „компаниите считат, че политическият риск е управляем“, подчертава Франсис Перен, директор на отдел „Научни изследвания“ на IRIS.

Големите открития в региона започнаха през 2009 и 2010 г. край бреговете на Израел с находището Тамар, след това гигантското поле Левиатан, открити от американската компания Noble Energy, в партньорство с местната компания Delek.

Те продължиха през 2011 г. в Кипър, където Noble също откри голямото поле Афродита. Откриването на Зохр от италианската компания ENI в Египет през 2015 г. убеди компаниите, че зоната може да се превърне в новото газово елдорадо.

Разработването на Зохр днес е в по-напреднала фаза. ENI, която междувременно започна партньорство с BP (10%) и руската компания Роснефт (30%), започна ускорено развитие и първите добиви са планирани за края на 2017 г. „Проектът напредва добре, тази перспектива е реалистична“, казва Франсис Перен.

В Израел решението за инвестиране в развитието на Левиатан беше взето в края на 2016 г. „Израелците загубиха много време във вътрешни обсъждания, но започването на проучванията е планирано за края на 2019 - началото на 2020 г.“, продължава експертът.

Нарушаване на регионалното равновесие

Как ще се промени равновесието в региона? Египет и Израел, които бяха вносители на газ, ще станат износители – бъдещият добив ще бъде много по-висок от нуждите на вътрешните им пазари. Освен това Египет започна гигантски проекти по делтата на река Нил.

Всички тези нови обеми ще трябва да намерят клиенти“, казва Тиери Брос, изследовател в Оксфордския институт за енергийни изследвания. Част от газа ще бъде втечнен в египетските инсталации, които днес не се използват достатъчно.

Пет изненадващи източници на чиста енергия, които не познавате Те са известни като пасивни технологии, тъй като ги активираме, без да съзнаваме

„На хартия могат да бъдат намерени купувачи в Европа, където находищата в Северно море и Холандия отбелязват силен спад. Но ще е трудно да конкурират руския газ, който е особено евтин“, продължава експертът.

Други страни от региона също биха искали да се възползват от големите количества газ в басейна Левант и да започнат проучвания. След първи кръг от проучвания в блок 11, от който е част Онисифорос, Кипър отдаде нови блокове на международни компании в края на 2016 г.

След години на застой Ливан също трябва да предостави разрешителни още тази есен. „Но най-обещаващите зони се намират в спорни гранични територии с Израел“, казва Перен. Газът наистина може да се превърне в източник на ново напрежение в региона, който няма нужда от това.