Европейската икономика е заплашена от втора вълна от рецесия, тъй като правителствата свиват разходите, за да намалят бюджетните дефицити, заяви известният икономист и носител на Нобелова награда по икономика Джоузеф Стиглиц.

След гръцката криза през тази година, която подкопа доверието на инвеститорите в единната европейска валута, правителствата на страните от еврозоната усилват мерките, за да намалят дефицита под установения от ЕС праг от 3% от БВП.

Макар през второто тримесечие икономиката на страните от еврозоната да нарасна с рекордни темпове за последните няколко месеца, възстановяването показва признаци на слабост, отбелязва агенция "Блумбърг". "Тъй като много от европейските страни се концентрират върху изкуствената цифра от 3%, която не е нещо реално и гледат едностранно, Европа се излага на риска да навлезе във втора вълна на рецесия", каза Стиглиц пред RTE Radio. Той също така отбеляза, че едва ли трябва да се очаква стабилизиране на темповете на икономически ръст в близко бъдеще, след като компаниите продължават да съкращават работни места.

Според майската прогноза на ЕК средният бюджетен дефицит на страните от еврозоната ще се увеличи до 6.6% от БВП през тази година в сравнение с 6.3% през 2009 г.

Най-голям дефицит през 2009 г. е имала Ирландия -14.3% от БВП. Очаква се през тази година той да намалее до 11.7% С втория по-големина бюджетен дефицит може да се похвали Гърция. Атина иска да го намали до 8.1% през тази година от 13.6% през предходната.

Източник: БГНЕС