Най-положителното, което можем да кажем за 2011 г. е, че вероятно е била по-добра, отколкото ще бъде 2012 г. Но, според Джоузеф Стиглиц, цитиран от вестник “РБК Дейли” и „Фокус“, има няколко позитивни аспекта: САЩ най-накрая са осъзнали зейналата пропаст между забогатялата върхушка на обществото и всички останали американци.

Освен това младежките протестни движения – от Арабската пролет и испанските „Възмутени” до „Окупирай Уолстрийт” – свидетелстват, че капиталистическата система далеч не е наред.

По всяка вероятност икономическите и политически проблеми на САЩ и Европа, подходът към които беше напълно неправилен, през 2012 г. ще продължат да се изострят. Прогнозите за следващата година до голяма степен, спрямо преди, зависят от поведението на политиците.

Европейските лидери не се изморяват да повтарят, че техен дълг е да спасят еврото. Но тези, които могат да го направят, съвсем не чувстват задължението да предприемат за целта най-необходимото.

Те признават, че вероятността от рецесия расте и проблемите държави от еврозоната – без връщането им към икономически ръст – няма да могат да задържат под контрол дълговете си. Но в подкрепа на икономическия ръст не са направили нищо. Те се оказаха оплетени в т. нар. спирала на смъртта.