Единствено въвеждането на валутен борд, подобен на този който функционира в България, може да спаси Венецуела, пише проф. Стив Ханке в материал, публикуван в списание Forbes. В него Ханке, който бе съветник на президента Петър Стоянов в периода от 1997 до 2002 година, дава българския случай като пример за успешно излизане от тежка икономическа криза с хиперинфлация.

"Първото нещо, което новото правителство на Венецуела трябва да направи, е да убие драконът на хиперинфлацията. С помощта на валутния борд това може да се случи в рамките на 24 часа", категоричен е Ханке.

Той припомня, че подобни парични съвети са съществували под една или друга форма в над 70 държави и никъде не са завършвали с провал. По думите му тези страни по правило отчитат по-слаба инфлация, по-ниски бюджетни дефицити и много по-скромни нива на държавния дълг.

Причината е, че в системата на валутен борд централната банка не може да "печата" пари и да отпуска кредити. А това автоматично ограничава възможността от създаване на хиперинфлационни модели.

Ханке описва опита си с въвеждането на валутния борд в България и подчертава, че месечната инфлация през февруари 1997 година у нас е била 242 %.

"Сега България е член на НАТО и Европейския съюз", подчертава експертът.

Според него, ако Венецуела въведе валутен борд и фиксира курса на боливара към щатския долар, ще се справи с инфлацията за броени дни и ще може да възстанови икономическата си стабилност. А това ще донесе и редица политически дивиденти.

"Стабилността може и да не е всичко, но без нея не може да се постигне нищо", казва още Ханке.

Междувременно днес, на 3 февруари, изтича 8-дневния ултиматум, който няколко европейски страни отправиха към Николас Мадуро да организира нови президентски избори във Венецуела. Франция, Германия, Великобритания, Испания и Холандия, както и външнополитическият представител на Европейския съюз Федерика Могерини обявиха, че ако ултиматумът не бъде спазен те ще признаят за държавен глава председателя на парламента Хуан Гуайдо, самопровъзгласил се за президент.

Николас Мадуро предложи да бъдат организирани нови парламентарни избори още тази година, въпреки че те са планирани за 2020. Той обаче продължава да отхвърля идеята за предсрочни избори за държавен глава.