В събота, стотици хиляди демонстрираха в цяла Франция, за да окажат натиск върху правителството във връзка с плановете му за пенсионна реформа, в които влиза и увеличаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години.

Стачки имаше и в началото на годината, припомня Reuters, като профсъюзите се надяваха да достигнат масовото присъствие от 19 януари, когато повече от един милион души излязоха на протест срещу плановете на правителството.

"Ако те не са в състояние да се вслушат в това, което се случва по улиците, и не са в състояние да осъзнаят какво се случва с хората, не бива да се учудват, че в някакъв момент това ще избухне", коментира пред информационната агенция Делфин Мезонюв, 43-годишна медицинска сестра, която е част от протестиращите.

Според статистиката французите прекарват най-голям брой години в пенсия сред всички граждани на страните от ОИСР. И проучванията сочат, че това е придобивка, от която значително мнозинство от хората не желаят да се откажат.

Ако уикендът започваше утре вечер: Дисекция на по-кратката работна седмицаВъпреки всички позитивни мнения, към днешна дата четиридневната работна седмица няма как да бъде приложена за всички
Президентът Еманюел Макрон обаче твърди, че реформата е "жизненоважна" за гарантиране на жизнеспособността на пенсионната система на Франция.

По първоначални оценки броят на протестиращите в Париж се е увеличил с около 20% спрямо предния организиран протест, който се проведе във вторник, съобщават още от Reuters, като се позовават на информация на Le Figaro.

Днешните протести са първите, които се провеждат през уикенда, и профсъюзите се надяваха на огромна активност от хора от всички възрасти и среди, добавят още от изданието.

В съвместно изявление преди съботните протестни шествия всички основни профсъюзи призоваха правителството да оттегли законопроекта. Те предупредиха, че ако исканията им не бъдат изпълнени, ще се опитат да спрат работата във всички възможни сфери във Франция от 7 март. Стачка вече е насрочена и за 16 февруари.

"Ако правителството остане глухо, тогава ще призовем икономиката на страната да бъде спряна", заявяват от местните профсъюзи.

Протестите идват, след като през седмицата се проведоха първите парламентарни дебати, свързани с пенсионното законодателство. Опозицията предложи хиляди поправки, за да усложни дебата и в крайна сметка да се опита да принуди правителството да приеме законопроекта без парламентарно гласуване, чрез указ. Подобен ход би могъл да се превърне в сериозно предизвикателство за Макрон в оставащата част от мандата му. Той беше преизбран през април 2022 г. за срок от пет години.

Повишаването на възрастта за пенсиониране с две години и удължаването на периода на пенсионни вноски ще донесе допълнителни 17,7 млрд. евро годишно в системата, което ще ѝ позволи да излезе на печалба до 2027 г., сочат оценки на Министерството на труда на Франция. Според профсъюзите обаче има и други начини за постигане на тази цел, като, например, облагане на свръхбогатите или въвеждане на изисквания към работодателите да правят по-големи вноски.

"Въпреки че на моята възраст не съм засегнат от пенсионните реформи, важно е да бъдем бдителни за нашето общество, за това да има солидарност. То да остане такова, в което хората са близки помежду си, и да бъдем бдителни в грижата не само за възрастните хора, но и за децата ни", казва Камел Амриу, 65-годишен пенсионер, цитиран от информационната агенция.