В гаража на полицейското управление в Офунато в момента няма автомобили, а стотици огънати метални сейфове, които цунамито е помело в океана от домовете на хора и офисите на компании през миналия месец, пише AP.

Всеки от тях може да съдържа спестяваните цял живот средства от някого.

Множество сейфове изплуват на по крайбрежието в района на опустошителното цунами, а полицията се опитва да намери техните собственици, което е уникален проблем в страна където много хора, особено по-възрастните, все още кътат парите си вкъщи. По някои оценки около 350 млрд. долара не са в обръщение.

Японците наричат тези скрити пари "гардеробни спестявания."

Огромната операция по разчистването на стотиците километри засегнато крайбрежие в североизточната част на страната включва и деликатната задача по отделянето на ценните неща от боклуците. Разчистващите останките работници и местни жители все повече се натъркват на пари и заключени сейфове.

Намирането на собствениците на изгубените сейфове само по себе си е достатъчно трудно, а когато става въпрос за пачки банкноти в пликове, необозначени чанти, кутии и мебели нещата изглеждат направо невъзможни.

Броят на появилите се на брега сейфове само в Офунато е отражение на населението на района. В префектура Иуате, където се намира този рибарски град, близо 30% от хората са на възраст над 65 г.

Мнозина от тях държат парите си вкъщи по навик и за удобство. Този навик, изграден у хората вероятно се дължи на ниските лихвени проиценти в страната, които не могат да накарат хората да държат парите си в банките.

Както в Иуате, така и в префектура Мияги полицията съобщава за предаването на много голям брой сейфове и пари в брой.

В доклад на Централната банка на Япония от 2008 г. се казва, че повече от една трета от издадени банкноти от по 10 000 йени (118 долара) всъщност не са в обръщение. Това означава, че около 30 трлн. йени, или 354 млрд. долара по настоящия обменен курс, са скътани.

Смята се, че жертвите от цунамито са над 25 000 и много от сейфовете могат да не бъдат потърсени. Според законите в Япония, властите трябва да съхранява намерените вещи в продължение на три месеца. Ако собственикът не потърси загубеното си имущество в този срок, този който го е намерил става негов притежател, освен ако в него не се съдържа нещо, което да указва самоличността на собственика като адрес.

Ако нито собственикът, нито този, който го е намерил, го потърсят, тогава имуществото става собственост на държавата.

Всички оцелели, които потърсят сейфовете си обаче ще трябва да имат доказателства, че са техни.