Страни от цял свят се отказаха от вноса на хранителни продукти от Япония заради радиоактивното изтичане от ударената от земетресението ядрена централа.

Броят на жертвите и изчезналите след чудовищното земетресение в Япония и цунамито от 11 март надхвърли 26 000 души, а стотици хиляди продължават да се намират в центрове за евакуация и страховете за безопасността на водата в Токио нарастват.

Повредата в АЕЦ "Фукушима" от земетресението и серията експлозии засилиха безпокойството на света. САЩ и Хонконг вече ограничиха вноса на хранителни продукти от Япония, а Франция иска ЕС да направи същото. Русия нареди спиране на вноса на хранителни продукти от четири префектури - Фукушима, Гунма, Ибараки и Точиги близо до пострадалата централа на 250 км североизточно от Токио. Освен това Москва постави под карантина товарен кораб, плаващ под панамски флаг, който преминал край централата, и постави под медицинско наблюдение 19-те членове на екипажа му, след като откриха три пъти по-високи нива на радиация от нормалното.

Австралия забрани вноса на продукция от региона, включително морски водорасли и морска храна, мляко, млечни продукти, пресни плодове и зеленчуци. Властите обаче съобщиха, че японската храна, която вече е стигнала до магазините, е безопасна, тъй като е била внесена преди земетресението и че "рискът австралийски граждани да бъдат изложени на радионуклиди във внесената от Япония храна, е нищожен". Сингапур също прекрати вноса на млечни продукти и на други хранителни продукти от същите четири префектури, а Канада наложи засилен контрол върху вноса на продукти от тези префектури.

Филипините забраниха вноса на японски шоколад. "Проблемите с безопасността на хранителните продукти са допълнително измерение на извънредното положение", съобщиха три агенции на ООН в съвместно комюнике, публикувано в Женева, като обещаха, че " да мобилизират знанията и експертния си опит", за да помогнат на Япония. Международната агенция за атомна енергия, Световната здравна организация и Организацията по прехрана и земеделие съобщиха, че Япония предприема правилните действия. "Извършват се наблюдение на хранителните продукти, измерване на радиоактивността на храните и резултатите се обявяват публично", съобщават трите организации.

Източник: БГНЕС