Фючърсите на суровия петрол отново се върнаха под 90 долара за барел, след като днес по време на европейската борсова сесия загубиха 23 цента от стойността си, до ниво от 89.90 долара за барел с доставка през февруари.

Вчера ценната суровина приключи на щатската фондова борса с понижение от 71 цента, до ниво от 90.13 долара за барел.

В Лондон цената на петрола тип брент също отбеляза спад, понижавайки си се 24 цента, до ниво от 88.99 долара за барел.

До голяма степен поевтиняването на "черното злато" се предопределя от продължаващите симптоми за забавяне на най-голямата световна икономика, както и очакването на все по-голяма част от пазарните анализатори на рецесия за икономиката.

Началното жилищно строителство регистрира най-ниската си стойност в САЩ от близо 16 години насам, посочиха изнесени вчера данни.

Така от постигната си преди две седмици исторически най-висока стойност при ниво, малко над 100 долара за барел, ценната суровина е поевтиняла с 10 долара.

С прогнозираното забавяне на ръста на световната икономика се очаква забавяне и в темпа на повишение на търсенето на ценната суровина.

По-нататъшна яснота за посоката на движение при петрола ще се даде след решението на ОПЕК в началото на следващия месец, относно производствената политика на картела, както и ще продължи да се предопределя от данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ.