Фючърсите на суровия петрол регистрираха рекордно високо ниво на затваряне вчера, когато ценната суровина с доставка през октомври приключи с повишение от 74 цента по време на търговията си на щатските пазари при ниво от 78.23 долара за барел.

Това бе с 2 цента над предходното рекордно ниво на затваряне на ценната суровина на 31 юли.

По време на азиатската си търговия петролът добави нови 13 цента към стойността си, до ниво от 78.36 долара за барел.

Повишението в цената на петрола стана реалност, въпреки изненадващото решение, дошло от страните от ОПЕК да повишат производствения си лимит с 500 000 барела на ден, ефективно от първи ноември.

Притесненията на част от инвеститорите са, че повишение от 500 000 барела може и да не е достатъчно да посрещне растящото със застудяването на времето търсене на петрол в световен мащаб.

В същото време очакванията на пазара са, че ако цената на петрола се задържи на настоящите си близки до рекордните стойности нива, ОПЕК може да прибегне до още едно повишение при следващото си заседание през декември.

Страните от картела произвеждат близо 40% от петрола, потребяван в световен мащаб.

Решението за повишение в цената на петрола бе инициирано от Саудитска Арабия, откъдето изразиха притеснения, че високите цени на петрола ще наранят приходите на богатите на петрол страни в дългосрочен аспект, като ще доведат до понижение в потреблението на суровината.

По-нататъшна яснота за движението в цената на петрола ще се внесе след изнасянето на данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ, които ще бъдат оповестени днес.

Очакванията са запасите на бензин да са се понижили с 500 000 барела, а степента на използване на производствения капацитет на щатските рафинерии да е намалял с 0.2%, до 92%.