Цената на петрола се понижи под 77 долара за барел в началото на новата седмица по време на търговията си на азиатските пазари, където фючърсите на суровия петрол с доставка през септември загубиха 30 цента от стойността си, до ниво от 76.72 долара за барел.

Понижение днес регистрираха и фючърсите на петрола тип брент с доставка през септември, които загубиха 41 цента от стойността си, до ниво от 75.85 долара за барел.

В петък фючърсите на ценната суровина се повишиха с 2.07 долара към стойността си, до ниво от 77.03 долара за барел, в резултат на покупки след данните за ускорения ръст на щатската икономика.

Най-голямата световна икономика се е повишила с 3.4% през второто тримесечие на годината, което превиши средните очаквания на инвеститори и анализатори за ръст от 3.2% през тримесечието.

Въпреки моментното понижение в цената на петрола обаче, много специалисти са на мнение, че ценната суровина може и да се опита да тества постигнатия си през юли миналата година исторически рекорд при ниво от 78.40 долара за барел.

В средносрочен аспект обаче анализаторите прогнозират, че едва ли цената на петрола ще успее да се задържи трайно при настоящите си рекордно високи нива, особено с приключването на лятото.

По-нататъшното движение в цената на петрола ще продължи да се предопределя от данните за запасите на петрол и петролни продукти в най-голямата световна икономика - щатската, както и от срещата на страните от ОПЕК, която се очаква да се проведе на 11 септември във Виена.

Понижение в първия си ден на търговия на новата седмица регистрираха и цените на останалите петролни продукти, като тези на отоплителното гориво загубиха 0.3 цента от стойността си, до ниво от 2.07 долара за галон.