Плажният бар Sa Trinxa се намира на бял пясъчен плаж, с каквито е известен остров Ибиса. През летния сезон от покрива стърчат палмови листа, денс музиката пулсира от високоговорителите, а млади плажуващи се отбиват за късен обяд и студена испанска бира.

Подобно на много от откритите заведения на острова обаче, наскоро се оказа, че Sa Trinxa трябва да започне да спазва по-строги правила, пише BBC.

Тази година барът бе уведомен, че ще трябва да намали музиката, а в заведението бе инсталирано устройство, което да ограничава звука.

"Хората идват тук заради музиката," казва мениджърът Алваро. "Аз обичам тихи места в почивния си ден, но това е Sa Trinxa."

Властите в Ибиса казват, че музиката на откритите заведения, като Sa Trinxa, трябва да бъде ограничена до 65 децибела – малко по-силна от обикновен разговор, но по-тиха от повечето прахосмукачки.

Андреас Симон е част от обществена група на име Musica Si, или "Да на музиката", която се бори срещу въведените промени.

Според него, властите дошли да инсталират устройство за ограничаване на силата на музиката в бар в град Сан Антонио в 7 часа сутринта.

Въпреки че барът бил празен, а музиката спряна, устройството отчето 72 децибела. "Собственикът попитал: 'Кого ще глобите? Морето, вълните или вятъра?'"

Според Симон, подходът на властите към налагането на повсеместни регулации не работи. "Това, за което молим, е конкретно решение за всяко заведение. Ако някое заведение няма съседи, тогава музиката там може да е по-силна."

Популярни дестинации, които е добре да избягвате през лятотоИ къде да отидете вместо тях.


"Властите тук искат да накарат хората да разберат, че музиката е шум. Музиката не е шум, музиката е част от културата. Трябва да има разумно решение, защото без музика този остров е мъртъв."

Марта, която е диджей в Ибиса, е на същото мнение. Според нея, малките заведения, които са далеч от жилищните райони, не трябва да спазват същите правила за суперклубовете, като Ushuaïa.

"Те искат да спрат всичко," казва тя.

Незаконни партита

Миналата година 3.2 милиона туристи са посетили Ибиса. На четирите Балеарски острова Ибиса, Форментера, Майорка и Менорка туризмът съставлява 45% от БВП и осигурява една трета от всички работни места.

Осигуряването на баланс между туристическия сектор и нуждите на местните жители обаче се оказва все по-трудно.

Когато социалистическа коалиция пое управлението на Ибиса през 2015 г., ограничаването на туризма бе в основата на тяхната програма.

Висенте Торес Ферер отговаря за туризма в Ибиса. Той казва, че няма проблем със силната музика в затворени клубове и че Ибиса има "най-добрите дискотеки в света", но когато става въпрос за открити заведения, местните жители също трябва да бъдат вземани под внимание.

"Знаем, че музиката е много важна за това, което предлагаме в Ибиса и не искаме да спираме това. Проблемът идва, когато има незаконни партита в частни вили или музика до късно през нощта в открити заведения."

Според Торес Ферер, може да се използва модерна аудио техника за поддържането на по-ниско ниво на силата на музиката.

„Недостатъчно полиция“

Правят се и други промени, с които да се смекчи имиджът на острова като парти дестинация. Баровете в Сан Антонио вече затварят в 3 часа сутринта, вместо в 5.

"По-ранното затваряне не означава, че Сан Антонио не иска нощен живот. Ако искаш да продължиш да купонясваш, просто се местиш в някоя от дискотеките и продължаваш там," казва Торес Ферер.

Според мнозина обаче, по-ранният част на затваряне просто изкарва купонджийте на улицата, а истинският проблем в Сан Антонио е липсата на полиция.

"Тук има много наркодилъри, но няма достатъчно полицаи по улиците," казва Карлос, шофьор на такси, който е роден на Ибиса.

Бизнесменът Мартин Мейкпийс, който се мести от Великобритания в Ибиса през 1991 г., е на същото мнение.

"По-ранното затваряне на баровете създаде повече проблеми от преди. Това изкара хиляди хора по улиците по-рано през нощта. В крайна сметка, престъпленията по улиците са истинският проблем."

Бюджетни ограничения

Защо обаче няма повече полиция? Отговарящият за туризма Висенте Торес Ферер казва, че вината е на бившето правителство в Мадрид и на бюджетните ограничения, наложени от предишния премиер Мариано Рахой след финансовата криза от 2008 г.

Ибиса е помолила новото правителство в Мадрид да позволи на острова да харчи повече за основни услуги и за наемането на повече полицаи.

Островът също така взема мерки срещу местата за настаняване, в опит да ограничи ръста на наемите.

Вече е незаконно туристи да наемат апартаменти на острова, докато къщи или вили могат да се наемат, само ако собствениците на имотите си извадят разрешително.

Отлив на хора от острова?

Въпреки промените, местни групи активисти оказват натиск за прилагането на още мерки.

Търпението на някои от местните обаче се изчерпва. Таксиметровият шофьор Карлос казва, че някои от 140-те хиляди постоянни жители на Ибиса обмислят да напуснат острова.

"Много местни хора, които живеем тук през последните 40 години, обмисляме да напуснем острова, защото не харесваме тази Ибиса за нашите деца," казва той.

През последните 10 години мнозина са напуснали Ибиса, за да започнат нов живот в Майорка или на континента.

Промените по отношение на музиката, работното време на баровете и ограниченията за настаняването изглежда имат ефект – броят на туристите намалява с 4% на годишна база през юли и с 3% през август.

Според бизнесмена Мартин Мейкпийс, островът се бори с отколешния проблем как да балансира нуждите на местните жители и тези на туристите.

"Това е като яйцето и кокошката. Без местните жители няма да има туристи; без туристи няма да има местни жители. Трябва да намерим компромис."