Световното обществено мнение очаква положителна промяна в американската външна политика след заминаването на Джордж Буш, като предпочитанията са насочени към Барак Обама, показва реализирано в 24 страни проучване на американския институт Pew.

"Обамоманията" е най- силна във Франция, където 84% от допитаните симпатизират на чернокожия кандидат.

Страните, които най-силно се противопоставяха на войната в Ирак, показват най-сериозен оптимизъм за промяна 68% от французите, 67% от испанците, 64% от германците.

Тяхното отношение е споделяно от повечето страни в Африка (67% в Нигерия, 66% в ЮАР, 65% в Танзания). Опасения от влошаване на политиката очакват египтяните и ливанците, а в Япония като цяло не очакват промяна.

Докато проучванията в САЩ показват сравнително равни шансове на демократа Обама и републиканеца Маккейн да заемат президентския пост (с лека преднина за Маккейн-60%, срещу 59% за Обама), светът определено е по-положително настроен към Обама.

Той е предпочетен не само от французите, но и от германците-82%, австралийците- 81%, японците-77%, британците-74%, испанците-72%.

Проучването показва и още един важен факт- че за първи път от десетилетие има положителна промяна в отношението към САЩ в света.

Стабилизиране и подобряване на общественото мнение има в 18 страни в света, но като цяло САЩ не могат да достигнат нивото на популярността си от преди войната в Ирак (2003 г.).

Само в осем от 18 страни представата за САЩ се запазва положителна. Повечето индустриални страни смятат, че трудностите, които изпитва щатската икономика, се отразяват негативно на икономиката на собствените им държави.

Проучването на Pew е реализирано сред 24.000 респонденти в 24 страни между 17 и 21 април.