Високите и нестабилни цени на храните представляват главната заплаха за световната икономика, заяви президентът на Световната банка (СБ) Роберт Зелик. Намираме се на крачка от нова криза, заяви още Зелик на пресконференция след среща на Комитета по развитие, ръководният органа на СБ, предадоха световните агенции.

Цените на храните са се увеличили с 36 на сто през последната година, довеждайки още хора до крайна бедност, предупреди Световната банка.

Поскъпването на храните и енергията в световен мащаб се отразява на по-широк кръг развиващите се страни, отколкото в началото на годината, изтъкна банката, цитирана от Ройтерс.

Робърт Зелик призова да се направи повече, за да бъдат предпазени най-бедните хора по света от поскъпването на храните, информира ДПА. От юни 2010 година още около 44 млн. души са започнали да преживяват с по-малко от 1.25 долара на ден заради по-високите цени на храните, посочи СБ.

Най-много е поскъпнала царевицата - със 74 на сто на годишна основа, следвана от пшеницата с 69 процента, посочва ДПА.

В арабския свят, който е погълнат от протести срещу безработицата, репресията и корупцията, Сирия, Египет и Иран са най-тежко засегнати от двуцифрена инфлация при храните, докато в Бахрейн, Тунис и Йордания възходящата тенденция е по-умерена, допълва Ройтерс, цитирайки банката.

Ако цените продължат да се покачват, има вероятност още повече хора да изпаднат в бедност, предупреди банката. Нейни изчисления, сочат, че поскъпване на храните с още 10% би тласнало към бедност още 10 млн. души, а 30-процентно покачване на цените им би довело до обедняване още 34 млн. души.

Източник: БТА