Зависимостта на света от енергийни източници, като петрол и въглища, някои от които са основна причина за замърсяването, намалява, според Световната банка.

"Моделът досега е въглища плюс възобновяеми енергийни източници, а може да бъде природен газ плюс възобновяеми енергийни източници. Мисля, че след 10-12 години ще сме свидетели на възобновяеми енергини източници и хранилища и нищо повече," казва Рикардо Пулити, глобален ръководител на експертната група по енергетика и добив в Световната банка, пред CNBC.

Всъщност, употребата на въглища може да падне значително в идните десетилетия, казва той: "Смятам, че в следващите 30 години въглищата ще излизат все повече и повече от енергийния микс."

Въпреки прогнозите на Пулити, доклад на националната статистическа служба на Китай от тази година сочи, че употребата на въглища се е повишила с 0.7% през 2017 г. - за първи път от 2013 г., което се дължи основно на икономическите стимули от страна на правителствата.

Нещо повече, въглищата продължават да представляват най-големия енергиен източник за Китай, съставлявайки над 60% от енергийния микс на страната.

Може би още по-притеснителното е увеличението на глобалното потребление на въглища в световен мащаб през миналата година след две поредни години на спад, сочат публикувани през миналия месец данни на Международната агенция по енергетика.

Въпреки всичко, Пулити твърди, че е "изключително щастлив" от реториката на Китай по отношение на борбата с климатичните промени, казва той.

Освен това, някои държави вече полагат сериозни усилия в борбата си със замърсяването и в насърчаването на по-чисти и зелени технологии, казва той, посочвайки като пример Европа.

Германия оглавява инвестициите във вятърна енергия в последното десетилетие. Наскоро пък германски съд даде право на градовете да забраняват автомобилите с дизелови двигатели.

Въпреки че някои от водещите световни икономики показват обещаващи признаци, използването на възобновяеми източници остава доста скъпо за повечето страни и индустрии.

Пулити признава, че технологиите, използвани в алтернативните форми на енергия, могат да бъдат много скъпи в началото, но също така, че цените падат много бързо с разпространяването им. Той отбелязва, че цената на добива на слънчева енергия намалява с между 8 и 10% всяка годиа.

"Тук става въпрос за това доколко всяко правителство иска да налага новите, по-чисти технологии," казва той.