Щатските индекси завършиха вчерашната борсова сесия със значително повишение. Индексът Dow Jones се повиши с 157 пункта, или 1.3% до ниво от 12 207.59 пункта, а технологичният Nasdaq завърши деня с повишение от 44.5 пункта до ниво от 2 385.14 пункта.
Повишение отбеляза и широкият индекс Standard & Poor's 500, добавил към стойността си 21.29 пункта, или 1.55% до ниво от 1 395.41 пункта, което бе и най-големият ръст на индекса от юли месец миналата година.

Търговията бе относително активна, като на NYSE собственика си смениха 3.29 млрд. акции, а повишаващите се компании бяха в съотношение пет към едно спрямо понижаващите се.

Спадът на световните индекси през изминалата седмица доведе до намаляване на стойността на световните компании с 3.1 трлн. долара през изминалата седмица, като само щатските са загубили близо 1 трлн. долара.

Ръстът се прехвърли и на азиатските индекси, като японският Nikkei завърши деня с ръст от 1.22%.

Цената на петрола регистрира известно повишение вчера, като фючърсите на суровия петрол с доставка през април поскъпнаха с 60 цента до ниво от 60.67 долара за барел.

Вчера министерството на труда в САЩ отчете ръст на продуктивността в най-голямата световна икономика от 1.6% през четвъртото тримесечие, като в същото време машинните поръчки отчетоха понижение от 5.6% през януари на фона на повишението им от 2.6% през декември миналата година.

Анализаторите са разделени на две по отношение на очакванията си за бъдещата посока за световните индекси. Част от тях са на мнение, че "бичият" пазар все още не е приключил, на фона на положителните им очаквания за ръста на световната икономика.

Другата част от тях обаче, очакват продължаване на корекцията от миналата седмица в низходяща посока, на фона на прогнозите им, че високите лихви в световен мащаб и високата цена на петрола ще доведат до забавяне на световния ръст.