Международните лидери, които участват в срещата на страните от Г-7 във Франция, са близо до споразумение за оказване на помощ в борбата с пожарите в тропическите гори на Амазония.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че сключването на сделка за оказване на "техническа и финансова помощ" е близо.

Лидерите на САЩ, Япония, Германия, Франция, Италия, Великобритания и Канада продължават срещата си в курортния френски град Биариц и днес.

Срещата тече на фона на международното напрежение около рекордно големите пожари в Бразилия.

Критиците на бразилския президент Жаир Болсонаро го обвиниха в това, че е "дал зелена светлина" за унищожението на Амазония чрез реториката си против опазването на околната среда и бездействието си по отношение на нарушенията на законите за обезлесяването.

Сериозността на пожарите и реакциата на неговото правителство предизвикаха недоволство и протести по света.

Миалата седмица френският президент Еманюел Макрон описа пожарите като "международна криза" и настоя те да бъдат приоритет по време на срещата на Г-7 през уикенда.

Вчера той заяви, че лидерите "са съгласни за оказването възможно най-бързо на помощ на страните, засегнати от пожарите".

"Нашите екипи осъществяват контакт със страните от Амазония, така че да можем да финализираме някои много конкретни ангажименти, които включват технически ресурси и финансиране."

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че страната му ще осигури 10 млн. паунда (12.27 млн. долара) за защитата на тропическите гори на Амазония.

Какво прави Бразилия по въпроса?

В петък, след като беше подложен на засилващ се натиск от чужбина, президентът Болсонаро оторизира включването на армията в борбата с пожарите.

От министерството на отбраната на страната обявиха, че 44 000 войници ще помогнат в борбата с пожарите, а от правителството съобщиха вчера, че намесата на армията е одобрена в седем щата.

Военни самолети също ще бъдат използвани за гасенето на пожари в засегнатите области.

Всяка минута горите на Амазония се смаляват с един футболен теренЗагубите се увеличават, тъй като новият президент на Бразилия предпочита обработването на селскостопанска земя пред консервацията на горите

Президентът на Бразилия написа в Twitter вчера, че е приел предложението за подкрепа от страна на израелския премиер Бенямин Нетаняху.

Президентът Болсонаро преди това се е изказвал критично относно реакциите на чужди правителства и ги е обвинявал във вмешателство в националния суверенитет на Бразилия, пише BBC.

По време на телевизионнито си обръщение от петък, в което обяви включването на армията, Болсонаро заяви, че горски пожари "има по целия свят" и каза, че "те не могат да служат като претекст за евентуални международни санкции".

В събота президентът на Европейския съвет Доналд Туск призна, че е трудно да си представи, че блокът ще ратифицира дългоочакваното търговско споразумение между ЕС и Меркосур, докато Бразилия не успява да се справи с пожарите.

Със засилването на критиките през миналата седмица финансовият министър на Финландия стигна дотам да призове ЕС за налагането на забрана върху вноса на говеждо месо от Бразилия.

Колко сериозни са пожарите?

Горските пожари са често явление по време на сухия сезон в Бразилия, но сателитните данни, публикувани от бразилския Национален институт за космически изследвания, показват ръст от 85% през тази година.

Според тях в Бразилия от началото на годината са установени над 75 000, като повечето от тях са в района на Амазония.

Природозащитници посочиха връзки между отношението на президента Болсонаро към околната среда и скока в броя на пожарите в най-известната тропическа гора напоследък.

Болсонаро е обвиняван в това, че насърчава минните и дърводобивните компании, които целенасочено използват пожари за незаконното обезлесяване. По-рано през месеца той обвини Националния институт за космически изследвания в това, че се опитва да подкопае дейността на правителството му с данни, които разкриват рязко увеличение в нивата на обезлесяване.

Анализатори на BBC също откриха, че рекордният брой на пожарите съвпада с резкия спад в глобите, които се налагат за нарушения, свързани с опазването на околната среда.

Съседна Боливия също изпитва затруднения с контролирането на пожарите в своите гори.

Вчера президентът Ево Моралес прекрати временно предизборната си кампания и заяви, че е готов да приеме международна помощ в борбата с пожарите в района на Чикитания.

Защо Амазония е важна?

Като най-голямата тропическа гора в света, Амазония е жизненоважно хранилище на въглерод, което забавя темповете на глобалното затопляне. Тя се простира в редица страни, но по-голямата част от нея се намира в Бразилия.

Амазония е известна като "белите дробове на света" заради ролята си по отношение на абсорбирането на въглероден диоксид и отделянето на кислород.

Горите също така са дом на около три милиона видове растения и животни и на един милион души коренно население.

Политически лидери, знаменитости и природазащитници са сред тези, които призоваха за действия в защита на Амазония.

Хиляди протестиращи също така излязоха по улиците в цял свят, призовавайки правителствата да се намесят.

Вчера папа Франциск също се присъедини към призива за защита на тропическата гора.

"Всички ние се притесняваме за огромните пожари, които горят в Амазония. Да се помолим за това, че с участието на всички, те скоро ще бъдат потушени. Тези гори са от съществено значение за нашата планета," заяви той пред събралото се хилядно множество на площад Свети Петър.

Кинозвездата Леонардо ди Каприо вече дари 5 млн. долара за борба с пожарите в Амазония на организацията Earth Alliance, сред чиито съоснователи е.