Над 100 световни лидери ще обещаят да сложат край и да обърнат процеса на обезлесяване до 2030 г., като това е първата голямо споразумение по време на конференция на ООН за климата, известна като COP26.

Бразилия, където части от тропическите гори на Амазонка са изсечени, ще бъде сред държавите, които ще подпишат споразумението.

Поетият ангажимент включва близо 19.2 млрд. публични и частни средства.

Експерти приветстваха този ход, но предупредиха, че предишната подобна сделка от 2014 г. "не е успяла въобще да забави обезлесяването" и че ангажиментите трябва да се спазват.

Сечта допринася за климатичните промени, защото намалява горите, които абсорбират огромни количества от въглеродния диоксид.

Британският премиер Борис Джонсън, който е домакин на глобалната среща в Глазгоу, ще обяви днешната сделка за "знаково споразумение за защита и възстановяване на горите на Земята".

Колоездач подкара велосипеда си по перката на вятърна турбина (видео)Колоездач-каскадьор подкара велосипеда си по перката на висока 70 метра вятърна турбина, за да повиши информираността относно климатичните промени

В страните, които са заявили, че ще подпишат споразумението, в това число Канада, Бразилия, Русия, Китай, Индонезия, Демократична република Конго, САЩ и Великобритания, се намират около 85% от горите по света.

Част от финансирането ще отиде за развиващи се страни, които ще развиват проекти за възстановяване на земята, борба с горските пожари и подкрепа на коренното население.

Правителствата на 28 държави също така ще поемат ангажимент за премахването на обезлесяването от световната търговия с храни и други селскостопански продукти, като палмово масло, соя и какао.

Тези индустрии предизвикват загубата на гори, като изсичат дървета за освобождаването на пасбища или за отглеждането на различни земеделски култури.

Над 30 от най-големите финансови компании в света, сред които Aviva, Schroders и Axa, също така ще поемат ангажимент за прекратяване на инвестиции в дейности, които са свързани с обезлесяването.