Държавите и компаниите по света са продали 26% по-малко облигации през първото тримесечие на 2008 г. в сравнение със същия период година по-рано, според Bank for International Settlements (BIS).

Новоиздадените облигации в световен мащаб са паднали до нетните 360 млрд. долара през първото тримесечие на годината в сравнение с 487 млрд. долара за същия период на 2007 г., според базираната в Базел BIS, която е основана през 1930 г. и оперира като централна банка на световните финансови институции.

Европа оглавява спада, след като продажбите на облигации на Стария континент са намалели почти с 50% до 105 млрд. долара. В същото време банките на континента са натрупали 202 млрд. долара загуби и намаления на активи от началото на срива на щатския ипотечен пазар през миналата година. Доходността на деноминираните в евро облигации на дружества с инвестиционен рейтинг е скочила до най-високото си ниво от 6.18% в последните поне 10 години, показват данни на Merrill Lynch & Co.

Испания, Ирландия и Франция оглавяват спада в продажбите на облигации деноминирани в евро, според BIS, която следи финансовите пазари за централните банки.

Нетната стойност на облигациите и съкровищните бонове деноминирани в долари е намаляла с 12%, до 180 млрд. долара през периода, според BIS.

Международните институции като Европейската Инвестиционна Банка и Световната Банка са се възползвали от предпочитанията на инвеститорите към най-безопасните инвестиции, което им е помогнало да увеличат нетната стойност на издадените облигации от 5 на 22 млрд. долара. Стойността на облигациите издадени от частни финансови институции е намаляла от 332 млрд. долара през последното тримесечие на 2007 г. до нетните 208 млрд. долара през първата четвърт на тази година.

Продажбите на облигации, обезпечени с ипотеки, падат от 71 млрд. долара през последното тримесечие на 2007 г. до 33 млрд. долара през първите три месеца на тази година, което е най-ниското ниво от 2003 г. насам. Холандия оглавява спада, следвана от САЩ, Канада и Испания.

В същото време нетните продажби на различните инструменти на паричния пазар, включително и търговски книжа, чиито матуритет обикновено не надхвърля 270 дни, отбелязват безпрецедентен скок до 76 млрд. долара, според BIS.