"Пластмасовият бульон" от отпадъци, които се носят в Тихия океан, се увеличава с тревожна скорост и днес покрива двойно по-голяма площ от сушата на САЩ, съобщи в. "Индипендънт".

Най-обширното сметище в света се задържа на едно място от завихрени подводни течения. То започва от около 500 морски мили от калифорнийския бряг, пресича Северния пасифик, минава покрай Хавай и стига почти до Япония.

Американският океанограф Чарлз Мур, който е основал фондацията за морски изследвания "Алгалита", е убеден, че в района плават около 100 милиона тона отпадъци, а научният й директор Маркъс Ериксен пояснява, че световното бунище не е остров от пластмасови боклуци, на който може да се стъпи, а по-скоро прилича на пластмасов бульон.

Една пета от боклуците се хвърлят от корабите и нефтените платформи и включват всичко, от футболни топки и каяци до елементи от "Лего" и пазарски торбички. Останалите отпадъци идват от сушата.

Пластмасовите боклуци причиняват смъртта на повече от 1 милион морски птици годишно и на други над 100 000 морски животни. В стомасите на мъртви птици учените откриват спринцовки, запалки и четки за зъби. Според проучване на специалисти от Програмата на ООН за опазване на околната среда (UNEP) пластмасата съставлява 90% от всички отпадъци в океаните.

Източник: БТА