Един на всеки 10 хора по света може би е заразен с COVID-19, обявиха от Световната здравна организация (СЗО).

Според високопоставен ръководител в организацията това означава, че "по-голямата част от хората по света продължават да са изложени на риск ".

Потвърдените случаи на коронавирус по света са малко над 35 милиона души, докато, според оценки на СЗО, броят е по-скоро близо до 800 милиона души.

Експерти отдавна твърдят, че реалният брой на случаите надхвърля този на официално потвърдените.

СЗО провежда среща в централата си в Женева, на която обсъжда реакция на пандемията в световен мащаб.

Десет месеца след началото й здравната криза не показва признаци на приближаване към своя край.

Няколко страни отчитат втора вълна, след като облекчиха ограниченията, а в някои от тях броят на случаите е дори още по-висок от преди.

Оценката, че 10% от световното население се е заразило с вируса дойде от Майк Райън, изпълнителен директор на Програмата за извънредни ситуации към СЗО.

"Процентът варира в зависимост от отделните страни, както и в зависимост от различните райони и различните групи от хора," каза той.

"Това, което означават тези данни обаче, е, че по-голямата част от света продължава да бъде изложена на риск. Ние знаем, че пандемията ще продължи да се развива, но също така знаем, че разполагаме с инструменти, които действат, за да потиснем предаването на болестта и да спасяваме животи."

Призовавайки отделните държави към солидарност, генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че има значителни разлики в случаите по света.

"Въпреки че всички страни бяха засегнати от този вируса, ние трябва да не забравяме, че това е една неравномерна пандемия. Десет страни допринасят със 70% за всички обявени случаи и починали, а само три страни с 50%," каза още той.

Над 1 млн. души с установена коронавирусна инфекция по света са починали, според данни на университета Джонс Хопкинс. САЩ, Индия и Бразилия пък са страните с най-много случаи.