Коронавирусът може да не си "тръгне" никога, предупреждават от Световната здравна организация.

Изпълнителният директор на програмата за извънредни ситуации към СЗО Майк Райън заяви, че в момента е много трудно да се прогнозира кога и дали въобще вирусът ще изчезне, пише BBC.

По думите му, дори да бъде изработена ваксина, контролът на заболяваемостта ще изисква огромни усилия.

До момента в света са регистрирани над 4.3 милиона случаи на COVID-19, а жертвите на заболяването са близо 300 000.

ООН пък предупреждава, че пандемията започва да нанася сериозни щети и върху психическото здраве на хората.

Организацията съветва правителствата по света да поставят фокус върху превенията и лечението на психически разстройства като част от борбата с последствията от COVID-19.

Според Майк Райън от СЗО коронавирусът може да се превърне в постоянен спътник на човечеството, по подобие на СПИН.

"СПИН не си "тръгна", но ние се научихме да живеем с него", казва още изпълнителният директор на програмата за извънредни ситуации към СЗО.

По думите на Райън в момента се работи по над 100 проекта за създаване на ваксина, но въпреки това той припомня, че ваксина има и срещу дребната шарка, но въпреки това заболяването не е елиминирано.

Един милион души по света са излекувани от COVID-19Повече от един милион души от над три милиона заразени вече са се възстановили от коронавируса, сочат данни на университета Джонс Хопкинс

Според директора на СЗО Тедрос Гебрейсус контролът на разпространението на COVID-19 е възможен, но за това са необходими усилията на цялото човечество.

Гавният епидемиолог на Световната здравна организация Мария ван Керхове заяви, че светът трябва да свикне с мисълта, че за преодоляването на пандемията ще е необходимо повече време.

Коментарите на експертите от СЗО идват на фона на опитите на много държави по света постепенно да разхлабват ограничителните мерки и да отварят икономиките си.

Според Тедрос Гебрейсус обаче няма "сигурен" начин, по който това може да се случи и всяко разхлабване на мерките носи известен риск от втора вълна на заразяване.

Според Майк Райън има две крайни становища - едното е, че карантината работи перфектно, а другото е, че премахването ѝ ще се случи безпроблемно.

"И двете са пълни с опасности", коментира Райън.