Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) призова страните да инвестират в системите си за публично здравеопазване, наблягайки на това, че светът трябва да е по-добре подготвен за следващата пандемия.

“Това няма да е последната пандемия,” заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, “но когато дойде следващата пандемия, светът трябва да е готов, по-готов от този път.”

Той каза още, че много държави са пренебрегнали системите за публично здравеопазване в последните години и призова правителствата да “инвестират в общественото здравеопазване като инвестиция в по-здравословното и по-безопасно бъдеще.”

“Общественото здраве е основата на социалната, икономическата и политическата стабилност. Това означава инвестиции в базирани на населението услуги с цел предотвратяване, откриване и реагиране на заболявания,” каза той.

“Призовавам всички страни да инвестират в обществено здраве и най-вече в първично здравеопазване.”

След като публикуваха най-новите си седмични статистически данни, от СЗО обявиха, че по света вече има 27 милиона случая на COVID-19, от които 900 000 с фатален край. Според изчисленията на университета Джонс Хопкинс броят на заразените е 27.3 милиона, а на смъртните случаи 892 714.

Най-смъртоносната държава за COVID-19 в света е и най-младата в ЕвропаПрез последната седмица балканската държава, в която повече от половината от 1.8-милионното население е на възраст под 25 години, отчита 54.2 смъртни случая на 1 милион души в резултат на COVID-19

Над 1.8 млн. новозаразени и 37 000 смъртни случая са отчетени за седмицата до 6 септември, обявиха от СЗО, което представлява 5% увеличение в броя на новите случаи и 2% ръст на смъртните случаи, в сравнение с предходната седмица.

Според СЗО регионът на Югоизточна Азия продължава да отчита най-голям ръст в броя на случаите на седмична база, като за миналата седмица те са били над 600 000.

Случаите нарастват още в Европа и източната част на Средиземноморието, докато броят на новите случаи и на смъртните случаи намалява в Африка и западната част на Тихоокеанския регион.

В Северна и Южна Америка новите случаи нарастват с 1%, а смъртните случаи падат с 4%, но регионът допринася с близо половината нови случаи в световен мащаб за последните седем дни.