НАСА обяви тримата победители от конкурса си за създаване на съоръжения, подходящи за живот на Марс или Луната.

Конкурсът на име 3D-Printed Habitat Challenge, който започна през 2015 г., се опитва да намери най-добрите проекти на жилища, които да бъдат използвани в евентуалното заселване на Марс, Луната и оптимистично погледнато – на другите планети.

11 екипа участваха в четвъртото ниво на третата фаза на конкурса. Условието беше екипите да създадат пълен дизайн на жилища, използвайки софтуер за моделиране, както и кратко видео, в което да обяснят идеите и изборите си, предава CNN.

Всеки модел е оценяван на база архитектурни характеристики и естетика, както и дали е изпълним и може ли да се пресъздаде в голям мащаб.

Преходните етапи на конкурса бяха фокусирани върху архитектурните изисквания и технологии, използвани за изграждането на всеки компонент от проектите.

Базираният в Ню Йорк екип SEArch+/Apis Cor спечели първото място с тяхната уникална усукана структура, която разполага с малки процепи, позволяващи използването на естествената светлина.

На втора и трета позиция са подредени Team Zoperhous, които твърдят, че техният модел може да бъде принтиран от автономен роувър, и Mars Incubator - група от инженери и артисти, които демонстрираха модулен дизайн от четири отделни пространства, включително такова за отглеждане на растения.

Трите екипа си поделят наградния фонд в размер на 100 хил. долара.

В следващия етап на конкурса, насрочен за май тази година, финалистите ще принтират 3D модели на техните проекти, като наградният фонд ще бъде в размер на 800 хил. долара.

Състезанието е част от усилията на НАСА, целящи изпращането на хора на Луната и евентуално на Марс.

През миналия ноември космическата агенция обяви, че девет щатски компании са допуснати да кандидатстват за поръчки на стойност 2.6 млрд. долара през следващите 10 години за доставка на услуги за Луната, а през 2017 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа директива, която променя фокуса на щатската космическа програма към изследване на космоса.

Тогава той посочи, че подписаната директива дава начало на усилията за завръщане на американски астронавти на Луната – нещо, което не се е случвало от 1972 г. насам.