Срещата на високо равнище на държавите от Г-7 в канадския град Ла Малбе в провинция Квебек си поставя амбициозната цел да постигне съгласие между лидерите по някои от най-горещите теми на деня, пише Bloomberg. Форумът обаче внесе смут в редиците им още със самото си започване.

Тръмп иска Русия да се върне на масата на преговорите

Още преди да отпътува за Канада американският президент Доналд Тръмп настоя, че Русия трябва отново да бъде приета в групата на седемте. "Русия трябва да участва в срещата. Независимо дали ви харесва, и може да не е политически коректно, но имаме да управляваме света. Г-7 беше Г-8 преди да изхвърлят Русия. Според мен трябва да я върнем обратно в групата и на масата за преговори", заяви Тръмп.

Тази негова идея обаче беше подкрепена единствено от новия италиански премиер Джузепе Конте. В Канада той ще направи международния си дебют като лидер на Италия. Правителството му обаче вече даде заявка, че ще следва проруски курс във външната си политика, като поиска и вдигане на санкциите срещу Москва.

Британският премиер Тереза Мей беше категорична, че световните лидери трябва да си спомнят защо форматът Г-8 се е превърнал в Г-7. "Преди да започнат каквито и да било дискусии, трябва да сме сигурни, че Москва е променила методите си на работа и е поела по нов път", категорична е Мей.
Русия е съсредоточила в голяма степен вниманието си върху други формати, а не върху Г-7, заяви прессекретарят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков, в отговор на призива на президента на САЩ Доналд Тръмп за връщане на Русия в Голямата седморка. Русия е пълноправен член на групата от 1997 година, когато тя се превърна в Г-8, но беше изключена през 2014 г. заради анексията на Крим и конфликта в Източна Украйна.

Канадската външна министърка Кристия Фрийланд, чиято страна е домакин на срещата на върха на Г-7, заяви, че Канада е против завръщане на Русия в Г-7 докато Москва не промени поведението си към Украйна.

"Русия ясно показа, че не желае да се държи по правилата на западните демокрации. При сегашното поведение на Русия няма никакви основания тя да бъде върната в Г-7", каза Фрийланд.

Тя отправи и директна атака срещу Тръмп по повод митата, които американският президент наложи върху вноса на стомана и алуминий от Канада, ЕС и Мексико.

"Това е незаконно решение. То е напълно неоправдано", заяви Фрийланд.

Ще има ли търговска война?

Тръмп обаче се изказа насърчително за хода на търговските преговори с Канада след двустранната среща с премиера на Канада Джъстин Трюдо в Ла Малбе. Тръмп заяви, че САЩ и Канада се опитват да постигнат споразумение за намаляване на митата и търговските бариери и каза на Трюдо, че отношенията на САЩ с Канада са "по-добри от всякога". Той също така изрази надеждата си, че ще има съвместна декларация след края на срещата на върха, въпреки острите разногласия между него и другите шестима лидери по въпроса за митата.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пък предложи на Доналд Тръмп съвместна оценка на търговията между ЕС и САЩ в опит да помогне за решаването на спора за американските мита върху вносната стомана и алуминий, които според ЕС се дължат на погрешно тълкуване на търговските данни, предаде Ройтерс. Юнкер направи предложението си на срещата на върха на лидерите на Г-7 в Канада, съобщи присъствал на преговорите официален представител.

"Доналд, готов съм да дойда във Вашингтон при първа възможност, за да направим съвместна оценка. Искам този проблем да се реши приятелски", казал Юнкер, а в отговор Тръмп кимнал в знак на съгласие.

Германският канцлер Ангела Меркел също е предложила на САЩ да организира форум, който да свали напрежението около трансатлантическите търговски взаимоотношения. В Канада Тръмп проведе разговор и с френския си колега Еманюел Макрон.

"Започнахме да обсъждаме актуални теми като търговията и това позволи да се разсеят много евентуални недоразумения. Има воля да работим, да напредваме заедно. Нещата на тази среща на върха на Г-7 бележат напредък", отбеляза френският президент.

Тръмп също възприе по-положителен тон и похвали "много добрите си отношения" с Макрон. Той обаче повтори, че САЩ имат голям търговски дефицит с ЕС и заяви, че "Еманюел оказа голяма помощ по този въпрос".

Планирано е Тръмп да напусне срещата на върха на Г-7 четири часа по-рано от първоначално предвиденото, за да замине за Сингапур за срещата си със севернокорейския лидер Ким Чен-ун.