Милиони китайски фенове на сериала Game of Thrones изпаднаха в шок, питайки се дали търговската война между Китай и САЩ не се пренесе в земите на Вестерос?

Китайският гигант Tencent, чиято платформа за стрийминг притежава правата за излъчване на сериала в Китай, шокира зрителите в понеделник сутринта, обявявайки, че отлага последната серия поради „проблем в излъчването“, предава CNN.

Краткото обявление не посочва кога точно, в крайна сметка, ще бъде излъчен последният епизод от Game of Thrones, като компанията отказва да предостави повече информация по случая.

Подобно на феновете на сериала по света, китайските зрители следят всички епизоди на хита на HBO, обсъждайки разпалено събитията в социалните мрежи.

Така след отлагането на серията, феновете изразиха остро разочарование, питайки се дали ескалирането на търговската война между Пекин и Вашингтон не е причина за отлагането на последния епизод.

"Какво следва – срязване на интернет вързката между САЩ и Китай“, пита потребител на Weibo, китайския еквивалент на Twitter.

Много потребители стоварват гнева си върху Tencent заради отлагането, изисквайки компанията да им върне таксите за абонамент.

"Срам, срам, срам“, пише потребител, визирайки сцена от сериала, добавяйки емотикони, изобразяващи камбанка.

Търговските търкания между Китай и САЩ екслаираха през последните седмици, като Тръмп повиши митата за внос на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара. Китай, от своя страна, обяви, че ще стори същото за внос на американски стоки на стойност 60 млрд. долара.

В последно време и в двете страни се вихри пропаганда против търговския „противник“, като в Китай традиционно нещата стават с комунистически размах.

Стигна се дори до отмяна на премиерата на филм, в който се разказва за китайски баща, който изпраща единственото си дете да учи в САЩ. Други китайски продукции с американска нишка в тях споделят, че ги чака същата съдба.

Game of Thrones направи подарък за 2.3 млрд. долара на StarbucksЩатската верига за кафе Starbucks получи подарък на стойност 2.3 млрд. долара под формата на безплатна реклама, благодарение на гаф в хитовия сериал Game of Thrones (Игра на тронове)

В миналото китайските власти също са използвали развлекателната индустрия, когато изпаднат в конфликт с дадена държава.

Преди малко над 2 години Китай наложи неофициална забрана на южнокорейски продукции и актьори, тъй като Южна Корея избра да заложи на американска отбранителна система, която, според китайските власти, представлява заплаха за националната сигурност.