Вносните цени в САЩ са нараснали с повече от очакваното през март, отчитайки най-голямото си повишение от над година и половина, информира Reuters. Ръстът се дължи на скока в цената на вносния петрол и на по-високите цени на хранителните продукти.

Общо цените на вносните стоки в САЩ скачат с 2.7%, което е шестото поредно месечно повишение, според данните от Министерството на търговията. Ръстът беше по-голям от прогнозираните от икономистите 2.2%.

Ако бъдат изключени волатилните цени на петрола и храните, цените на вносните стоки нарастват само с 0.3%, след повишение от 0.6% в предходния месец. За 12-те месеца до март вносните цени скачат с 9.7%, което е най-голямото повишение от април, миналата година.

В същото време щатските компании са продавали по-малко продукти в чужбина през февруари, но търговският дефицит на САЩ намалява поради големия спад във вноса на петрол.

От Министерството на търговията обявиха, че търговският дефицит се е понижил с 2.6% до 45.8 млрд. долара през февруари. Износът, който беше достигнал рекордно ниво през януари, намалява с 1.4% до 165.1 млрд. долара. Продажбите на щатски автомобили, промишлени машини и хранителни продукти намаляват.

Вносът в САЩ намалява с 1.7% до 210.9 млрд. долара, отразявайки по-малкия внос на петрол, автомобили и компютри.