Време е да се потърси алтернатива на въвеждането на данък върху финансовите транзакции в Европейския съюз, заявиха днес европейски финансови министри, цитирани от БТА.

"Не бива да губим твърде много време в опити да извършим невъзможното", заяви министърът на финансите на Финландия Юта Урпилайнен на среща с 26-имата си колеги в Брюксел. Урпилайнен призова министрите да започнат да обсъждат алтернативи при неофициалната си среща в Копенхаген в края на месеца, като се очаква през юни да бъде направено компромисно предложение от Европейската комисия и датското председателство на ЕС.

Само преди дни 9 финансови министри, между които и германският, поискаха от Дания, която председателства ЕС, да побърза с приемането на банковия данък. Той предвижда отчисления от всяка борсова операция.

Франция вече едностранно прие този налог и препоръча това да сторят и останалите. Германия настоява за споразумение до юни. Според Берлин за да може данъкът да е успешен, предложението трябва да бъде по-опростено и по-амбициозно от това на ЕК. България е твърдо против данък банкови транзакции.

Финансовият министър на Германия, която заедно с Франция най-силно настоява за мярката, призна, че алтернативно решение би било най-добрият изход, ако не е възможно да се постигне съгласие за въвеждането на данъка върху финансовите транзакции. "Ако обсъждаме години наред, рискуваме да навредим на легитимността на европейския ни модел на демокрация", отбеляза Волфганг Шойбле.

Някои министри настояват данъкът да бъде въведен само в еврозоната, но този вариант също е спорен, тъй като няма да обхване Лондонската фондова борса, която е най-голямата в Европа.

Идеята за данък върху финансовите трансакции се обсъжда от години, но спечели подкрепа като средство за овладяване на пазарните спекулации в периода на финансовата криза.

Поддръжниците й твърдят, че европейските граждани искат да видят, борсовите играчи да поемат отговорност, след като с действията си допринесоха за изостряне на кризата.

Противниците на данъка, най-вече Великобритания и Швеция, обаче отбелязват, че подобен данък в Европа само би отблъснал бизнеса към други пазари, а цената му просто ще бъде премине върху клиентите.