По оценки на международния валутен фонд, ако Дилма Русеф бъде избрана за президент ще наследи осмата по големина икономика в света, с очакван ръст от 7 процента за тази година.

Денят в Рио започва рано, въпреки че латиноамериканците като цяло не залагат на точността. Тези работници обаче са тръгнали по пътя на новия курс - към икономически подем и развитие на "средната класа".

От началото на управлението на президента Лула да Силва, 29 милиона бразилци от 200 милионното население прескачат прага на бедността.

„Инфлацията, външният дълг и бюджетният дефицит са под контрол. Това е тайната на бразилския успех. Бразилия сега има най-силния съюзник - средната класа, която стимулира вътрешното потребление и върти колелата на цялата икономика", коментира Марсело Нери - икономист.

На територия от над 8 и половина милиона квадратни километра всички ресурси изглеждат неизчерпаеми - работна ръка, руда, петрол. Бразилия е най-големият в света износител на соя, захар, етанол, телешко и птиче месо, тютюн и портокалов сок. Първенство държи и по отглеждане на кафе и банани.

Силен коз е и петролът. През 2007 година беше открито огромно находище на гориво в района на Сао Пауло. Запасите се оценяват на близо 8 милиарда барела, което изстрелва страната на челните позиции по добив на "черното злато" в света.

Проектите за разработване на находищата ще бъдат завършени съвсем скоро, а бразилската петролна компания "Петробрас" вече е световен гигант с капитал от 70 милиарда долара. Бразилска гордост е добивът на желязна руда - компанията "Вале" е първа в света.

Третият по големина самолетостроител също е бразилски - "Ембраер". Важно перо е и туризмът - годишно над 3 милиона чужденци посещават латиноамериканската държава, най-вече заради карнавала в Рио и екзотичните плажове.

Огромни средства се инвестират и в строежа на спортни съоръжения, тъй като Бразилия ще е домакин на Световното по футбол през 2014 г. и на Олимпийските игри през 2016 г.

Източник: bTV