Той е вторият най-богат човек в Мексико, а репутацията на миннодобивната му компания пострада сериозно след смъртоносен взрив във въгледобивна мина и дълга стачка на работници, но Херман Лареа успява да не попада в новините, укрепвайки репутацията си на най-тайнствения милиардер в страната, пише Reuters.

Много малко неща се знаят за Лареа, чиято компания Grupo Mexico има за цел да си върна статута на една от трите най-големи медодобивни компании в света. Повечето мексиканци никога не са чували за него, а дори и неговите снимки са рядкост.

Националният синдикат на миньорите обвинява Лареа за тригодишната стачка в най-голямата мексиканска медна мина Кананеа и за взрива през 2006 г. в във въгледобивна на компанията, при който загиват 65 работници. Лареа обаче не се явява лично, за да отговори на исканията на синдиката и като цяло се появява рядко на обществени събития.

В последните месеци Лареа печели две ключови съдебни битки, които би трябвало да помогнат на Grupo Mexico, в това число съдебна заповед, която позволява на компанията да уволни стачкуващите служители в Кананеа и да възобнови производството.

Състоянието на Лареа се оценява на 10.5 млрд. долара и само телекомуникационния магнат Карлос Слим, който е най-богатият човек в света, има повече пари от него в Мексико, твърди уважаваният мексикански финансов сайт Sentido Comun.

Преди време от Forbes го класираха като третият най-богат мексиканец след Слим и Рикардо Салинас Плиего, който управлява телевизионна империя.

Слим, Салинас Плиего и други големи мексикански бизнес лидери редовно се появяват на обществени събития, но Лареа изглежда използва богатството си, за да стой далече от светлината на прожекторите.

"Те обичат да ходят на много места, вечери и до президентския дворец, но не и той," казва високопоставен служител в Grupo Mexico пред Reuters.

Източници от индустрията и бивши негови служители отказват да говорят пред медиите за Лареа, а той никога не е давал интервю или пресконференция. Според анализатор от Мексико Сити изглежда има мълчалив пакт сред най-близкото обкръжение на Лареа личният му живот да се пази в пълна тайна.

"Той обича да стои в сянка. Няма да видите негови снимки в съобщенията на компанията. Той не иска да попада в общественото полезрение," казва служител на Southern Copper, която е миннодобивното подразделение на Grupo Mexico, за Лареа, описвайки го като "работохолик", който "взима бързи и разумни решения."

Лареа, който се смята, че е на 57 г., наследява Grupo Mexico от баща си Хорхе, наричан "Кралят на медта" заради неговите проницателни закупувания от държавата на две от най-големите медни мини на Мексико. Херман поема компанията преди баща му да умре през 1999 г. на 87-годишна възраст и в момента е председател на борда на директорите като брат му Хенаро заема втория най-голям пост в компанията.

Много от най-големите мексикански компании имат подобен модел на семейно управление а други, като фиксираният телефонен бизнес на Слим са се облагодетелствали от приватизацията на държавни компании.

Херман Лареа спомага за разрастването на Grupo Mexico с мини в Перу и САЩ както и с железопътни превози и строителство. Успехът му нагледно е показан в проучване на Reuters сред 10 анализатори, които следят акциите на Grupo Mexico. Осем от тях препоръчат на инвеститорите да купуват акциите.

Анализатори очакват излезлите наскоро съдебни решения в полза на Лареа да увеличат годишното производство на мед на Grupo Mexico до над 1 млн. тона.

Първо Grupo Mexico спечели съдебно решение през декември, което възстанови контрола й над щатска миннодобивна компания Asarco, след като мексиканската компания беше платила повече от 2 млрд. долара, за да извади бившето си подразделение от процедурата по фалит след години на съдебни битки.

Лареа се опита да избегне явяването в тексаски съд през 2008 г. изпращайки видеозапис с показанията си, но в крайна сметка беше принуден да свидетелства в съда като това е едно от редките му публични появявания.

В Мексико Grupo Mexico води епична битка със синдиката на миньорите в Кананеа от юли 2007 г. когато повече от 1 000 работници напуснаха работните си места. Стачката се проточва дълго време, но Grupo Mexico в крайна сметка печели битката с решение на съда, което й позволява да уволнява стачкуващите миньори.

Решението на Лареа да стои далеч от общественото полезрение обаче си има своята цена, когато атаките срещу неговата личност остават без отговор. Пред централата на Grupo Mexico на натоварена улица в Мексико Сити, например, се мъдри плакат изработен от синдиката на работниците.

На плаката има рядка, мъглява снимка на Лареа с думата „убиец" под нея, отнасяща се за загиналите 65 миньори във въгледобивната мина Паста де Кончос в северната част на Мексико през 2006 г.