Ola - основният конкурент на Uber в Индия, има амбицията да пусне по улиците на страната 1 млн. електрически превозни средства.

Най-голямата компания за споделено пътуване в Индия обяви плановете си днес, като първата стъпка ще бъде направена с пускането на 10 хил. електрически триколни автомобили по улиците на няколко града през следващите 12 месеца.

Популярните в страната таксита-триколки обикновено се задвижват с бензин, като Ola иска да ги замени с такива, оборудвани с батерии.

Компанията посочи, че до 2021 г. ще пусне 1 млн. броя електрически автомобили по улиците на Индия, предава CNN.

Стартъпът Ola, който е подкрепен от сериозни инвеститори, като японската SoftBank, не разясняват как точно ще набавят нужните електрически превозни средства в толкова кратък срок.

Все пак компанията казва, че за проекта ще си сътрудничи, както с производители, така и с местната власт.

Понастоящем Ola има над 1 млн. водачи, работещи в 110 индийски градове, което означава, че всички превозни средства на компанията ще бъдат подменени с електрически, ако планът бъде изпълнен.

Правителството на Индия също има свои собствени планове за проникване на електрическите автомобили в страната. Амбициозният план цели до 2030 г. почти целият автомобилен парк да бъде подменен.

Това обаче ще се случи трудно, тъй като Индия страда от лоша или никаква инфраструктура, като освен това електрическите возила не са никак евтини.

Ola вече има над 200 електрически превозни средства в град Нагпур, по силата на пилотен проект, които стартира преди близо година.

Пилотният проект включва електрически автобуси, автомобили и триколки. Компанията е поставила и соларни панели на покрива на возилата, станциите за зареждане с ток и тези за подмяна на батерията.

Ola посочва, че електрическите превозни средства в Нагпур вече са изминали общо над 4 млн. километра.

Страната, в която да караш Tesla е евтиноЗащо политиките за субсидиране са важни не само за проникването на електрически коли, но и за поддържането на съществуващия пазарен апетит

Като цяло и други големи компании за споделено пътуване започнаха да залагат на електрическите возила.

Китайската Didi Chuxing предлага споделен превоз с електрически коли в партньорство с 12 компании, сред които Renault, Nissan и Kia.

Didi също цели достигането на 1 млн. броя коли на ток до 2020 г., като направи това обявление преди година. Към края на миналия ноември китайската компания отчита 260 хил. частично или напълно електрически автомобили в движение.

Американската Uber също има стотици електрически коли в Индия.

Ola държи най-големият пазарен дял в страната, изпреварвайки щатския си конкурент.