Целта на ливанския стартъп Slighter, освен да изгради сериозен бизнес, е да помогне на милиони пушачи да се откажат от вредния навик.

Единственият продукт на компанията е запалка с цена от 129 долара, която разчита на комбинация от следене на потребителското поведение, порицание и пламък, предава CNN.

Устройството, което разполага със сензори и изкуствен интелект, отделя първата седмица, за да се запознае с навиците и честотата на типичния график на пушене на потребителя.

Мобилно приложение събира данните чрез Bluetooth и създава уникален за всеки потребител план, целящ да помогне на пушача да намали или напълно да елиминира употребата на цигари. Екранът на запалката показва брояч, който посочва на пушача колко минути остават, преди да му е „разрешено“ да запали нова цигара.

Ключов елемент в системата е, че докато не изтече времето, запалката отказва да работи, възпрепятствайки пушача да запали цигарата си. Все пак създателите на продукта са добавили бутон, който позволява на потребителя да заобиколи рестрикцията и все пак да използва пламъка.

Основателят на стартъпа Самер Ел Гариб посочва, че без този бутон някои пушачи, без да се замислят, ще се завърнат към обикновена запалка, което ще обезмисли цялата система.

"Ако искате да запалите цигара извън разрешеното време, се налага да измамите. Но чрез натискането на този бутон признавате пред нас и пред себе си, че мамите“, казва Гариб.

По думите му, това е наука за поведението на хората. Чрез подсещането на потребителя, когато е време за пушене, той започва да свиква с новия си график. В даден момент алгоритъмът улавя тези промени в поведението, като започва да премахва нотификациите.

Устройството, захранвано чрез USB, изпраща нотификации на потребителите по три различни начина – светлина на екрана, вибрация и звук.

Навикът, който обаче Slighter не може да пребори, е пушенето на електронна цигара, тъй като там не се налага използването на запалка.

Глобалният пазар на тютюневи изделия възлиза на стотици милиарди долари, като пушенето се засилва, особено в развиващите се страни.

Екипът зад стартъпа е от Ливан - страна, която не се слави с развита стартъп екосистема.

Имаме проблеми да създаваме технологии поради слабата инфраструктура. Въпреки това имаме много талантливи инженери и вярвам, че с помощта на фондове, идващи от Ливанската централна банка, нашите идеи и бизнес започват да излизат по света, казва Гариб.

Устройството, което понастоящем е достъпно за предварителна поръчка, се очаква да бъде пуснато на пазара на по-късен етап през тази година.