Щатските технологични акции - вторият най-добре представящ се сектор за последното десетилетие, са относително най-евтини от седем години насам и е възможно да претърпят по-нататъшни загуби заради занижените прогнози за второто тримесечие.

Печалбите на компютърните компании най-вероятно ще се понижат с 5.5% за трите месеца до юни, след като потребителите и правителствените агенции занижиха разходите си, според прогнозите на над 2000 анализатора, следени от Bloomberg.

Групата на технологичните компании, водена от Apple Inc. и International Business Machines Corp., се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от 13, което е най-ниско, съотнесено към съотношението на широкия индекс Standard & Poor’s 500 от 2006 г. насам.

Компании в сектора - от Accenture Plc до Juniper Networks Inc. и Motorola Solutions Inc., прогнозираха продажби, по-слаби от анализаторските очаквания.

Според бичи настроените инвеститори ниското съотношение при технологичните компании означава, че компаниите имат сериозен потенциал предвид на изпреварващия им ръст при добро представяне на икономиката.

Според „мечките“ технологичния сектор ще продължи да е най-зле представящият се отрасъл през тази година, на фона на очакванията правителството и компаниите да съкращават разходите си. Негативните прогнози за ръст в Европа и Китай са друг фактор, който може да продължава да тежи над сектора.

Широкият индекс S&P 500 се повиши през изминалата седмица с 1.7% до 1 582.24 пункта, след по-добри от очакванията резултати от компании като Travelers Cos. и United Parcel Service Inc.

Ръстът дойде въпреки резултатите, че щатската икономика е нараснала с 2.5% през изминалото тримесечие, което е под средните очаквания на анализаторите.

Технологичните компании са се представяли по-слабо от широкия щатски индекс с девет процентни пункта през тази година.

От 270-те компании от индекса S&P 500, 74 са отчели по-високи от очакванията резултати.