Цифрите са главозамайващи. Фалшивите стоки съвсем не съставляват малка част от световната търговия, а достигат близо 2.5% от вноса в света. Търговците на фалшиви стоки използват все по-сложни маршрути, за да пласират продуктите си, но най-учудващо е разнообразието им. Все пак има три индустриални сектора, които са по-особено засегнати от това явление, пише френският вестник Les Echos и изброява кои са те.

Електрониката, основната пострадала индустрия

Със заловени продукти на стойност 121 млрд. долара през 2013 г. (5.3% от общата търговия) електрониката е най-засегнатата индустрия от фалшивите стоки. Те се произвеждат главно в Китай, но също и в по-малки количества в Тайланд и Южна Корея, след което се транспортират чрез множество канали към крайните пазари.

От Хонконг те могат да бъдат изпратени директно по пощата или в контейнери през Египет и Турция в Европа или през Белиз, Гватемала и Панама в САЩ. ОАЕ също са централна транзитна точка към африкански страни или други страни от Близкия Изток.

Плодове, кафе или месо

Макар и не толкова известни, фалшивите хранителни стоки съставляват близо 12 млрд. долара (10.2 млрд. евро) от заловените продукти през 2013 г. Плодове като диня или ябълки, месо, кафе, чай са част от фалшивите продукти.

Китай, Индия, Пакистан, Индонезия и Турция са основните производители за европейския пазар. След това стоките са транспортирани, често в големи количества по въздух или море, към САЩ, Европа, Япония или Северна Африка. Фалшиви хранителни стоки в големи количества се срещат и в страните от Персийския залив, като пристигат там през Саудитска Арабия.

Фалшиви лекарства, произведени в Индия или Китай

Лекарства срещу малария, рак, СПИН...Примерите за заловени фалшиви лекарства са смразяващи заради последиците за здравето на потребителите им. Оборотът с фалшивите лекарства е достигнал 16.2 млрд. долара (11.9 млрд. евро) през 2013 г. или близо 3.3% от общата търговия с лекарства в света.

Индия и Китай произвеждат близо 88% от тези продукти, които след това се транспортират по два различни маршрута. Първият преминава през Хонконг, първа транзитна точна за медикаментите, където след това се изпращат с колети към САЩ, Европа, Япония или Южна Америка.

Вторият транзитен пункт е Близкият Изток, най-вече Йемен, ОАЕ и Саудитска Арабия, където след това стоките са изпращани с големи товари по море или въздух към Египет, Етиопия или Западна Африка.