Карим Хосам беше един от най-перспективните млади тенисисти в света. Предричаха му участие в най-големите турнири с топ играчите в този спорт. Вместо това обаче той беше въвлечен в една от най-големите мрежи за уреждане на мачове, разкривани в спорт, изпълнен с корупция. BBC разказва историята на неговото падение.

Кариерата на Карим Хосам потегля надолу в скромна хотелска стая в Тунис през юни 2017 г. Срещу 24-годишния тенисист седят двама бивши следователи от британската полиция. Те разследват корупцията в спорта и подозират Карим, че урежда мачове.

В поредица от разговори в следващите шест месеца той разкрива как четири години преди това е станал част от една от най-големите мрежи за уреждане на мачове в тениса.

Международният тенис турнир в Шарм ел Шейх е далечен братовчед на блясъка, парите и броя на посетителите на Уимбълдън или Ролан Гарос. Той се провежда в малък тенис клуб непосредствено до мол, а общият награден фонд е 15 000 долара – около една четвърт от сумата, която отпадащите още в първия кръг на Уимбълдън получават.

Карим Хосам вече е печелил турнира четири пъти, когато пристига там, за да участва отново през 2013 г. Едва 20-годишният тогава представител на Египет е голямата надежда на Северноафриканския тенис.

Като един от най-добрите млади играчи, движещ се около Топ 10, той вече е започнал да участва в големите турнири от ATP със звездите в спорта. Хосам вече е играл на Откритото първенство на Австралия и на Ролан Гарос, но турнирът в Шарм ел Шейх е един от многото по света, на които хиляди играчи от цял свят с по-ниско класиране се опитват да си изкарват хляба.

Карим Хосам се подготвя за мач, когато играч, който той не познава добре, го заговаря. "Искаш ли да изгубиш мача и да получиш 1 000 долара?" пита той. Същият играч се свързва с Хосан няколко месеца по-рано - на Откритото първенство на Катар, като тогава го пита дали иска да изгуби първия сет срещу 1 000 долара.

В първия случай той играе срещу един от най-добрите играчи в света – Ришар Гаске, който тогава е девети в света, около 300 места над Хосан. Египетският играч отговаря: "Играя с Гаске, не съм тук, за да продавам мача."

В Шарм ел Шейх обаче положението е различно. Там няма значение дали ще спечели или ще изгуби и след като премисля, Хосам решава да приеме предложението. "Просто исках да опитам, защото никога не го бях правил … Мислех, че този тип ме лъже … Не знаех, че залозите съществуват", разказва Хосам пред детективите. Играчът обаче не го лъже и след като губи мача, Хосам отива с него в местен клон на Western Union, за да си получи парите.

Заложилите на мача обаче със сигурност са спечелили много повече от 1 000 долара. "Ако имаш вътрешна информация от хората, които са част мрежата за уреждане на мачове в даден спорт и по-конкретно в тениса, може да изкарваш прилични пари," казва Фреед Лорд, който отговаря за борбата с корупцията в Международния център по спортна сигурност в Катар. "Говорим за суми от порядъка на половин милион евро."

Това, което Карим Хосан не осъзнава тогава, е, че е продал кариерата си за 1 000 долара. Ако тенисист бъде признат за едно-единствено подобно провинение, той или тя получава доживотна забрана да се занимава професионално със спорта.

Хосам не може да запази тайната си и я споделя със своя баща, който преди това финансира кариерата му. Той казва на следователите, че баща му "наистина се ядосал и му казал, че съсипва живота си".

От спортист в университета до наркобаронИграчът на блекджек губеше парите си, но това не го притесняваше. Той нямаше търпение да изпразни джобовете си. Животът му обаче щеше да се влоши драстично

След този първи случай Хосам твърди, че известно време се опитвал да избегне втора подобна постъпка. Той обаче също така смята, че ако има повече пари, това ще му помогне да развие по-добре кариерата си. "Исках да играя в големите турнири и ако отивах в САЩ на лагер, имах нужда от пари," казва той.

Затова продължава да взема пари, за да губи мачове и не след дълго дори вече играе и ролята на посредник между залагащите и играчите. Понякога това включва загубата на мач или само на един сет. Зависело от това какво искали залагащите и какви били коефициентите.

В следващите четири години той помага за уреждането на десетки мачове в Египет, Тунис и Нигерия, като печели 200 долара за уреден мач на стойност 1 000 долара. Секретни документи, с които са се сдобили от BBC, показват как младият играч уреждал мачове чрез съобщения във Facebook с десетки играчи от Севеврна Африка.

През май 2016 г. той пише на играч, като му предлага следната оферта: "Брато, губиш първия сет, след това печелиш мача и получаваш 2 500." Сумите винаги са в долари.

Двамата продължават да си пишат през целия следобед, но след това става засечка и уреждането на мача пропада.

В други случаи всичко минава добре. През август 2016 г. той пише на друг играч: "Един сет за 3 000." Заинтригуван от офертата, играчът отговаря: "Колко за загуба", "Загуба за 3 000, приятелю." В този случай играчът наистина губи мача.

Документите уличават над 20 играчи, повечето от които от Северна Африка, в това или че са уреждали мачове, или че не са уведомили властите, след като им е било предложено да уредят мач. Всеки играч, на когото е предложено да уреди мач, трябва да информира властите за това и ако не го направи, това е нарушение, което може да доведе до налагането на дълга забрана.

През юни 2017 г. разследващите корупцията в тениса власти най-накрая стигат до Хосам.

В първия си разговор със следователите той им разказва как е въвлечен във всичко това.

"Не можех да си позволя да се издържам повече, баща ми трябваше да плаща и за брат ми, а аз нямах никакви доходи," казва той.

След разговора той праща съобщение на своя брат Юсуф, който също е професионален тенисист.

"Хванаха ме в стаята ми. Постъпих глупаво и не бях изтрил някои неща", пише той.

Хосам казва на брат си, че се надява да избегне сурово наказание, като сътрудничи на властите. "Казвам им, че искам да работя с тях. Би било страхотно, ако е възможно. Пътувам и получавам пари, за да хващам всички, които уреждат мачове."

Нещата обаче не се получават точно така. Дни след като провежда разговор със следователите, Карим Хосам получава временна забрана да играе тенис. В същия ден той пише на друг играч, като му споделя за забраната, но се зарича: "Сега ще залагам дори още повече."

Когато провежда последния си разговор със следователите през януари 2018 г., Карим Хосам вече е далече от професионалния тенис и тренира деца. Следователите го питат дали ще предостави доказателства срещу играча, който първи го въвлича в тази мрежа.

През юли 2018 г. Карим Хосам получава доживотна забрана. Документите, с които BBC се сдобива, обаче показват, че той продължава да се опитва да корумпира спорта.

През август 2018 г. той води дълъг разговор с играч, на когото предлага да 3 500 долара, за да изгуби сет с определен резултат. В крайна сметка се разчува, че мачът е уреден и комарджията се отказва. Карим Хосам подозира, че един от играчите се е разприказвал. "Приятелю, имаме нужда от мъже, а не от бебета," му казва той.

Документите разкриват една от най-големите мрежи за уреждане на мачове в тениса, уличавайки над 20 играчи основно от Северна Африка. Миналия месец полицията в Испания арестува 15 души за уреждане на мачове, като там се счита, че са участвали 28 испански играчи, свързани с арменска хазартна мрежа.

Арменски комарджии бяха разкрити и от белгийската полиция за уреждане на мачове през юни 2018 г. Документите на BBC показват, че един от контактите на Карим е арменец.

По-голяма част от играчите в тази мрежа не са санкционирани. А играчът, който въвлича Карим Хосам в мрежата, все още играе професионален тенис.