Toyota Motor Corp и Subaru Corp ще разработват съвместно електрически джипове, обявиха от двете компании.

Това е поредната новина за големи автомобилни производители, които се обеднияват в името на електрическите коли с цел съкращаване на разходите по разработка на превозни средства с неутрално влияние върху околната среда.

От своя страна, Subaru ще работи по всички технологии, свръзани със задвижването на колата, докато Toyota ще се заеме с електрификацията. Всяка една от компаниите ще продава новата електрическа кола под собствения си бранд, посочват концерните, цитирани от Reuters.

Ходът за споделяне на технологии се предприема масово в автомобилната индустрия, когато става дума за електрически и автономни коли, тъй като тези разработки изискват огромни инвестиции.

“Subaru и Toyota вярват, че е необходимо да преследват бизнес модел, който отива отвъд конвенциите, пресичайки индустриалните граници”, посочват производителите.

Toyota се оглеждаше за партньорства с конкурентни компании и технологични фирми с цел намаляването на разходите за разработка. През април производителят обяви, че ще снабдява други компании със своята хибридна технология – сфера, в която доминира, откакто пусна своя модел Prius през 1997 г.

Докато японската компания се справя добре на пазара на хибридни автомобили, все още не може да догони конкуренцията на Nissan Motor Co Ltd, Volkswagen AG и Tesla по отношение на напълно електрическите коли.

BMW и Jaguar Land Rover ще правят съвместно части за зелени колиBMW и Jaguar Land Rover съвместно ще произвеждат електрически двигатели, трансмисии и електроника, обявиха от двете компании

Като най-малкия японски автомобилен производител, Subaru не може да се похвали със сериозни инвестиции, като компанията вижда обединението с цел разработка на коли с неутрално въздействие на околната среда като начин за оцеляване в глобалната автомобилна индустрия.

Новината за партньорство между Subaru и Toyota лежи на взаимоотношения, започнали още през 2005 г. Toyota е най-големият акционер в Subaru с дял от 16.77%, сочат данните на Refinitiv.