За разлика от някои работодатели, властите в столицата на Южна Корея искат работниците да работят по-малко, а не повече.

За целта градската управа на Сеул започва инициатива, която ще прекъсва електричеството, за да изгаси лампите и компютрите на общинските служители, с идеята да ги накара да не работят до късно.

Кампанията стартира от тази седмица, като всеки петък захранването на кметството в Сеул ще бъде спирано в 20 часа вечерта. През идния месец май това ще започне да се случва с час по-рано – в 19 часа, предава CNN.

Работата до късно е част от бита на хората в Южна Корея, където често работният ден започва в ранни зори, само за да завърши късно през нощта. Подобен проблем има и в Япония, където работохолизмът също е издигнат на почит.

Работодателите в Южна Корея често не са благосклонни да дават на служителите си достатъчно свободно време, дори да е записано, че имат право на такова, казва д-р Иджин Хонг, професор в Института за социални проучвания към Yonsei University в Сеул.

Държавните служители в азиатската страна са известни с това, че имат безжалостен работен график. В Южна Корея държавните служители работят средно по 1000 часа повече спрямо колегите си в другите развити държави по света, сочат резултатите от правителствено проучване, публикувани през месец януари тази година.

С въвеждането на новата политика за петъчно прекъсване на електричеството местните власти в Сеул се надяват, че ще дадат пример на частния бизнес, за да бъде по-чувствителен към баланса между личния живот и работата, казва говорителят на управата в града Ходжин Чой.

Промяната в ежедневието на служителите обаче е по-лесна на думи, отколкото на практика. Преди властите са правили опити да изгасят електричеството в 18 часа всеки петък, но това е довело до купища молби за допускането на изключения, казва говорителят на кметството.

След този неуспех новата инициатива вече ще включва и контролирано изгасяне на компютрите, като - за разлика от преди, властите се заричат, че вече няма да приемат молби за изключения от правилото или такива за извънредно полагане на труд.

Професор Хонг приветства новата политика, посочвайки, че тя ще има ефект в борбата за намаляване на работните часове в страната. По думите му, този ход е „действително безпрецедентен”.

В последно време традицията за преработване се превръща в гореща тема в Южна Корея.

Президентът на страната Мун Дже-Ин се зарече да работи за намаляване на работните часове, като дори въведе официални празници през миналата година, само и само да провокира повече свободно време за работниците.

За разлика от преди, в страната вече започва да се възприема идеята, че преработването е проблем, казва Хонг.

Засега обаче действията на местните власти представляват по-скоро символичен жест, като проблемът по-скоро е в ръцете на работодателите, които трябва да започнат да намаляват работните часове на тези служители, които показват, че са ефективни и при по-късо работно време, смята Хонг.

По думите на говорителя на кметството Чой, повечето работници приветстват промените, докато все пак има и такива, които изпитват притеснение, че няма да могат да завършват работата си навреме.

Поради това съществува притеснението, че някои служители просто ще взимат работата си за вкъщи, добавя тя.