Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да превърне Международната космическа станция (МКС) в нещо като движещ се в земната орбита имотен проект, който обаче не се ръководи от правителството, а от частната индустрия.

Белият дом планира да спре да финансира станцията след 2024 г., с което ще сложи край на пряката федерална подкрепа за орбитиращата космическа лаборатория.

Правителството обаче не смята да я изостави изцяло и работи по преходен план, който може да я предаде в ръцете на частния сектор, според вътрешен документ на НАСА, с който са се сдобили от Washington Post.

“Решението за спирането на пряката федерална подкрепа за МКС през 2025 г. не означава, че самата платформа ще бъде изведена от орбита тогава — възможно е индустрията да продължи да използва определени елементи или функции на МКС като част от бъдеща търговска платформа,” се казва в документа.

“НАСА ще разшири международните и търговските си партньорства в следващите седем години, за да може да гарантира траен човешки достъп и присъствие в ниската околоземна орбита.”

В бюджетната си молба администрацията ще поиска 150 млн. долара за финансовата 2019 г. и още средства за следващите години “за подсигуряването на развитието на търговски дружества и възможности, гарантиращи търговските наследници на МКС, които евентуално да използват напълно функциониращи елементи от нея, когато има нужда от тях.”

Планът за приватизирането на станцията вероятно ще срещне сериозен отпор, най-вече защото САЩ са похарчили близо 100 млрд. долара, за да я изградят и управляват.

От НАСА проучват дали животът на станцията може да бъде продължен до 2028 г. или след това.

Има обаче съмнения около това дали някой би искал да поеме станцията.

“МКС е построена за научни изследвания, а не за търсене на печалба,” казва Андрю Ръш, главен изпълнителен директор на Made In Space - компания, която използва 3D принтиране, за да произвежда най-различни неща на космическата станция.

Според Франк Слейзър от Aerospace Industries Association, планът може да не се хареса и на международните партньори на станцията.

“Ще бъде много трудно МКС да бъде превърната в търговски пункт заради международните споразумения, в които участва САЩ,” казва той. “Тя винаги ще бъде международно дело, което изисква участието на правителството на САЩ и международно сътрудничество.”

В документа на НАСА няма особено много подробности за това как точно ще стане приватизацията на станцията. Като част от процеса по изготвяне на плана си Белият дом ще “изиска пазарни анализи и бизнес планове от търговския сектор.”