Старши валутен трейдър в Lloyds Banking Group Plc споделил подробности за подадена поръчка от неговата компания с трейдър от друга компания в потенциален ущърб на банката, информира Blooomberg, позовавайки се на запознати източници.

Валутният дилър в Lloyds’s Мартин Чантрий уведомил другият трейдър на 31 януари 2013 г., че неговият отдел е получил инструкции от финансовия отдел на банката да замени над 300 млн. паунда (499 млн. долара) за долари и че ще продължат да продават независимо от движенията в обменния курс. Това са заявили двама души, пожелали анонимност. Получателят на вътрешната информация работел за петролната компания BP Plc.

За седем минути, в които е протекла комуникацията и Lloyds са започнали да изпълняват поръчката британският паунд, е паднал с 16 базисни пункта спрямо долара, или 0.16 процентни пункта по данни на Bloomberg.

Вижте още: Разследват най-големите световни банки за валутни манипулации

При поевтиняването на британския паунд, което е струвало на Lloyds 750 000 долара, Чантри казал на колегите си, че вероятно не е трябвало да споделя информацията.

Вероятното изтичане на информация към компания, което не е банка, отваря нов фронт във вече течащото разследване за манипулации на валутния пазар, чийто дневен оборот е около 5.3 трлн. долара. Най-малко 10 регулаторни органа на три континента проверяват твърденията от миналата година, че трейдъри от различни банки комуникирали помежду си, за да манипулират лихвени проценти и изпълнявали поръчки за собствена сметка, преди да подават поръчки на клиенти. Над 20 трейдъри вече са били уволнени или временно отстранени от работа в резултат на разследването.

От Lloyds са отстранили временно Чантрий на 3 февруари. Базираната в Лондон банка, която е 33% собственост на британското правителство, се е обърнала към местния регулаторен орган, след като е открила съобщенията, между които и разговор в 10:53 часа сутринта между Чантрий и другия трейдър, в която той му казва точния размер на поръчката и времето, в което ще бъде изпълнена.

На Чантрий, който работи в банката от девет години, не са повдигани обвинения.

BP, която е най-голямата петролна компания в Европа, купува и продава валути, за да хеджира срещу движенията на валутните пазари, да репатрира печалби и търгува за собствена сметка. От компанията отричат нейните трейдъри да са извършили нещо нередно.

“BP не е продавала паунда, докато на пазара не стана ясно, че Lloyds продава активно”, се казва изявление на петролната компания. “Отхвърляме категорично каквито и да било предположения, че валутните трейдъри на BP са участвали в неправомерни сделки.”

Издавайки предварително информация на друга компания Чантрий e рискувал колегата му да започне да продава паунда, преди Lloyds да изпълни своята поръчка, което сваля цената. Не е ясно дали някой друг извън банка не е знаел за предстоящата сделка.

В периода между 10:53 и 11:00 ч. сутринта в деня, в който е изпълнена поръчката, което е приблизително по времето, когато Lloyds започват да продават, валутният курс при двойката долар/паунд пада от 1.5815 до 1.5790, показват данни на Bloomberg.

Ако Lloyds е продала 300 млн. паунда на цената от 10:53 ч., банката е щяла да получи 474.45 млн. долара. Ако пък е изтъргувала цялото количество на цената към 11:00 часа е щяла да получи 473.7 млн. долара, или с около 750 000 долара по-малко. До времето, в което банката финализира сделката към 11:30 ч., цената пада още повече до 1.5787.

Трейдъри в Lloyds знаели, че Чантрий се е свързал с BP, съобщавайки подробности около сделката, защото той сам го споделил. Въпреки това никой не уведомил ръководството.

Lloyds играе относително малка роля на валутния пазар. BP пък има около 200 трейдъри в офиса си в Лондон. Подразделението за търговия на компанията е спечелило 2 млрд. долара на петролната компания през 2004 г., последната година, за която BP е изнесла подобни данни.